Jak wydzielić sypialnię w 40-metrowym mieszkaniu?

Mieszkanie Kingi i jej męża liczy niespełna 40 m kw. i ma dwa pokoje. Chcieliby jednak wydzielić jeszcze jeden pokój, gdyż planują dziecko. Jak to zrobić? Na wasze pytania odpowiadają architekci.

Jesteśmy na etapie urządzania naszego pierwszego mieszkania. Nie jest zbyt duże, ma dwa pokoje - dla dwojga w sam raz. Ale myślimy o dziecku, przydałby się więc trzeci pokój. Czy z niespełna 40-metrowej przestrzeni udałoby się wydzielić dla nas niewielką sypialnię? Mniejszy pokój przeznaczylibyśmy wtedy dla dziecka, większy byłby pokojem dziennym. Kinga

 

Rozwiązanie 1: w miejscu kuchni

Justyna Burdow-Gołoś

Do aneksu sypialnego wchodzi się ze strefy dziennej przez szerokie (1 m) przesuwane drzwi. Na niewielkiej przestrzeni sprawdzą się lepiej niż rozwierane - otwarte nie przeszkadzają w poruszaniu się po WNĘTRZU (a ze względu na brak okna w sypialni trzeba będzie je otwierać jak najczęściej, by zapewnić przepływ powietrza). Z nowym pokoikiem sąsiaduje kąt jadalny, w głębi jest część wypoczynkowa. POKÓJ DZIECIĘCY został zmniejszony na rzecz kuchni.

W otwartej KUCHNI zaplanowałam ciąg roboczy w kształcie litery L. W zabudowie znajdują się zarówno szafki stojące, jak i wiszące (zaznaczone na planie linią przerywaną), schowków nie powinno więc Państwu brakować. Niezbędne urządzenia AGD (lodówka, zlewozmywak, płyta grzejna) są przedzielone krótkimi odcinkami blatu roboczego.

ŁAZIENKA pozostała na swoim miejscu, ale jest nieco mniejsza niż na planie wyjściowym. Proponuję zainstalować w niej asymetryczną narożną kabinę prysznicową (80 x 90 cm), umywalkę oraz podwieszony sedes. W rogu przy drzwiach jest miejsce na płytką pralkę (40 x 60 cm).

 

Rozwiązanie 2: w skali mikro

Krzysztof Radzanowski

SYPIALNIA jest bardzo mała - mieści się w niej jedynie łóżko i szafka nocna. Tak jak w poprzedniej wersji, wchodzi się do niej przez przesuwane drzwi. Przy ścianie sypialni jest miejsce na przedpokojową szafę. Druga szafa znajduje się w POKOJU DZIECIĘCYM. Częściowo jest wsunięta we wnękę, która powstała po przebudowaniu ściany oddzielającej pokój dziecięcy od dziennego; w uskoku od strony salonu stoi szafka RTV - umieszczony tutaj odbiornik będzie dobrze widoczny z kanapy.

W KUCHNI zaplanowałem ciąg roboczy w kształcie litery L, w którym umieściłem zlewozmywak i płytę grzejną; lodówkę proponuję ustawić we wnęce przy wejściu do kuchni. W ŁAZIENCE urządzonej w miejscu kuchni jest asymetryczna narożna kabina prysznicowa (70 x 90 cm), umywalka, sedes oraz otwierana od góry wąska pralka.

Więcej o:
Komentarze (5)
Jak wydzielić sypialnię w 40-metrowym mieszkaniu?
Zaloguj się
 • nietoperek211

  Oceniono 4 razy 4

  Rozbrajacie mnie. A może dacie mi radę jak urzadzic mieszkanie dla dwójki rodziców i trójki dzieci niecałe 34m .

 • kalina_lin

  Oceniono 3 razy 3

  Ta sypialnia jest bez okna?

 • kraken28

  Oceniono 1 raz 1

  I wersja znacznie lepsza pomimo małej kuchni. Przynajmniej ślepa sypialnia ma miejsce na komodę czy szafkę. Całkiem dobry pomysł

 • anju22

  0

  Podobają mi się oba pomysły, choć może bardziej ten bez zamiany kuchni z łazienką. Sama stoję przed dylematem, bo zdecydowałam się na 2-pokojowe mieszkanko 42 mkw., które buduje się przy Racjonalizacji róg Woronicza (schemat bardzo podobny do tych prezentowanych). Szkoda tylko, że w obu projektach brak okna w sumie w 3 pomieszczeniach - ale to już błąd tego, kto projektował budynek i zaplanował ślepą kuchnię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX