83 m kw., dla 2 osób: kuchnia otwarta na salon

W moim mieszkaniu jest otwarta kuchnia. Zastanawiam się, jak symbolicznie oddzielić ją od pokoju dziennego - marzy mi się wyspa albo półwysep z barkiem lub stołem. Czy przy takim rozkładzie wnętrza da się znaleźć na nie miejsce? Jak wtedy urządzić salon, by siedząc na kanapie, móc wygodnie oglądać filmy z rzutnika bądź telewizję? Wiktor

Rozwiązanie 1: po drugiej stronie mieszkania
Wioletta Sawczuk

KUCHNIA jest oddzielona od pokoju dziennego barkiem oraz ścianką (niepełnej wysokości, dzięki czemu aneks kuchenny nie zostanie odcięty od dostępu dziennego światła). Przy ściance zaaran80;owałam kącik radiowo-telewizyjny; tutaj na suficie można zamontować rozwijany ekran - będzie dobrze widoczny z ustawionej naprzeciwko narożnej kanapy. Przy szerokim otwartym wejściu jest miejsce na stół.

W przestronnej SYPIALNI mieści się dostępne z obu stron łóżko i dwie szafy różnej wielkości. Przy pokoju znajduje się "prywatna" łazienka, urządzona w dawnej kuchni. W pomieszczeniu tym proponuję zainstalować kabinę prysznicową (120 x 80 cm), dwie umywalki, podwieszony sedes i - we wnęce - pralkę. W drugiej ŁAZIENCE, do której wchodzi się z przedpokoju, jest wanna (175 x 85 cm), umywalka i sedes.

W PRZEDPOKOJU wydzieliłam niewielką, ale wygodną garderobę. W najmniejszym pokoju, którego przeznaczenia Pan nie określił (nazwałam go pokojem gościnnym), jest dodatkowa szafa; miejsca na przechowywanie ubrań nie powinno więc brakować.

Rozwiązanie 2: na swoim miejscu
Anna Malesińska

W kuchennej zabudowie w kształcie litery L zaplanowałam zarówno szafki stojące, jak i wiszące, schowków jest więc naprawdę dużo. W aneksie wypoczynkowym stoi narożna kanapa. Naprzeciwko niej, przy otwartym wejściu do POKOJU DZIENNEGO, usytuowałam kącik RTV - z odbiornikiem telewizyjnym i ekranem do wyświetlania filmów.

Średni pokój przeznaczyłam na SYPIALNIĘ. Zlikwidowałam wydzieloną tu garderobę, co pozwoliło znacznie powiększyć łazienkę - powstał komfortowy salonik kąpielowy z kabiną prysznicową bez brodzika (150 x 90 cm), dwoma umywalkami i sedesem. Garderobę zastąpiła obszerna szafa na całą szerokość ściany. Druga ŁAZIENKA, dostępna z przedpokoju, jest wyposażona w wannę (170 x 70 cm), umywalkę i sedes. Tuż przy drzwiach zaprojektowałam część gospodarczą z pralką (60 x 60 cm) i szafkami na łazienkowe zapasy.

Więcej o: