48 m2. Jak wyznaczyć nowe miejsce na sypialnię

48,2 m2, dla 3 osób. Nasze mieszkanie ma dwa pokoje. Zastanawiamy się, w jaki sposób wydzielić w nim dodatkowe pomieszczenie, które chcielibyśmy przeznaczyć na naszą sypialnię. Nie potrzebujemy dużej kuchni, wystarczy aneks w pokoju dziennym. Niezbędne są nam szafy. Czy uda się gdzieś wygospodarować na nie wygodne miejsce? Magda z Warszawy
Justyna Burdow-Gołoś

Zgodnie z sugestią przeniosłam kuchnię do otwartej strefy dziennej. W jej pierwotnym miejscu jest teraz pokój dziecka, a obok niego - sypialnia.

Nieznaczne przesunięcie ściany pozwoliło powiększyć nieco pokój dziecka kosztem Państwa sypialni; obydwa pomieszczenia mają teraz podobne proporcje i są ustawne. Po przesunięciu drzwi do sypialni oraz załamaniu ścian w pokoju dziecka i w łazience powstały wygodne miejsca na szafy (dwie z nich znajdują się w przedpokoju).

W pokoju dziecka, w narożniku w pobliżu okna, proponuję ustawić biurko, a przy wejściu - łóżko z nocną szafką. W sypialni rodziców jedynym meblem oprócz szafy jest duże łóżko, które usytuowałam przy oknie.

Część dzienna po niewielkich zmianach jest nadal przestronna. Wydzieliłam w niej trzy strefy. W głębi, wzdłuż ściany, usytuowałam aneks kuchenny z ciągiem roboczym w kształcie litery L. Tuż przy wejściu do strefy dziennej znajduje się kąt jadalny z dużym prostokątnym stołem, a za nim - część wypoczynkowa z dwoma sofami. Na umownej granicy pomiędzy kuchnią a pokojem zaplanowałam sięgający do sufitu słupek z funkcjonalnymi wnękami na półki z dwóch stron (od strony pokoju można tu umieścić sprzęt radiowo-telewizyjny).

W łazience zaplanowałam kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę (szer. 60 cm), podwieszany sedes i płytką pralkę (40 x 60 cm).

Wioletta Sawczuk

Pozostawiłam kuchnię w planowanym miejscu i połączyłam ją z dużym pokojem. Sypialnię z niewielką garderobą wydzieliłam z części dziennej.

Ścianka oddzielająca sypialnię została tak ukształtowana, by powstały dwie płytkie wnęki: na mały regalik w sypialni i na szafkę ze sprzętem radiowo-telewizyjnym w pokoju. Do garderoby wchodzi się z sypialni przez składane drzwi.

Kuchnia jest całkowicie otwarta na pokój i przedpokój. Ciąg roboczy w kształcie litery L osłaniają z obydwu stron krótkie ścianki; przy jednej z nich stoi stół. W rogu przy drzwiach balkonowych zaplanowałam kąt wypoczynkowy.

Mniejszy pokój przeznaczyłam dla dziecka. Z jego powierzchni wydzieliłam wnękę na przedpokojową szafę. Obok niej, nad wejściem do pokoju, można zbudować praktyczny pawlacz.

W łazience jest narożna wanna (100 x 150 cm), sedes oraz umywalka (szer. 65 cm) zamontowana w blacie. Pod blatem zmieściła się pralka (60 x 60 cm).