67 m kw., dla 5 osób; dla małżeństwa z trojgiem dzieci

Nasza rodzina liczy pięć osób - zastanawiamy się, jak przebudować trzypokojowe mieszkanie, by oprócz pokoju dziennego mieć dwa pokoje dziecięce i sypialnię dla nas, rodziców (z niewielką kabiną prysznicową, jeśli to tylko możliwe). W przedpokoju o nieregularnym kształcie chcemy wydzielić garderobę lub schowek na ubrania i na coraz liczniejsze domowe drobiazgi. Zależy nam na pozostawieniu osobnej toalety. Potrzebne są nam również dwa miejsca do pracy. Ola i Łukasz z Zamościa
Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

W Państwa SYPIALNI (z wejściem z pokoju dziennego) powstała druga garderoba, w której proponuję umieścić kabinę prysznicową. Uwaga: pomieszczenie musi być dobrze wentylowane; dodatkowy wentylator należy zainstalować w kabinie, co zagwarantuje odprowadzanie wilgoci.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCiąg roboczy w KUCHNI ma kształt litery U. Z nim bezpośrednio sąsiaduje prostokątny stół. Na przedłużeniu najdłuższego odcinka kuchennego blatu znajduje się dwuosobowe miejsce do pracy. Pozostałą część strefy dziennej zajmuje kąt wypoczynkowy z kanapą i stolikiem; przy bocznej ścianie stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny.

Większy pokój po drugiej stronie mieszkania jest przeznaczony dla dwojga dzieci, mniejszy - dla jednego dziecka. W obydwu POKOJACH prócz łóżek i biurek zmieściły się szafy.

Przebudowałam nieco ściany pomieszczeń sanitarnych - niektóre biegną skosem. W ten sposób zyskałam w ŁAZIENCE miejsce na asymetryczną wannę narożną (150 x 80 cm). W pomieszczeniu zaplanowałam także umywalkę (szer. 60 cm), sedes i pralkę (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Ryszard Tomasik

Część PRZEDPOKOJU przeznaczyłem na garderobę zamykaną przesuwanymi drzwiami; druga, nieco mniejsza, znajduje się w SYPIALNI rodziców. W pokoju tym, zgodnie z Państwa życzeniem, zaplanowałem także komfortową kabinę prysznicową (75 x 100 cm). Umieściłem ją we wnęce powstałej po załamaniu ściany ŁAZIENKI, w której - po połączeniu z toaletą - jest wystarczająco dużo miejsca na prostokątną wannę (170 x 70 cm), wpuszczone w blat dwie umywalki (każda szer. 60 cm), sedes oraz płytką pralkę (45 x 60 cm).

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Od kąta wypoczynkowego oddziela ją niska ścianka, która nie ogranicza dostępu światła do KUCHNI. Przy tej ściance zaplanowałem miejsce do pracy dla dwóch osób, a na jego przedłużeniu - prostokątny stół.

Zobacz także:

74 m kw. dla 3 osób: wygodna kuchnia w dwóch wariantach

77,2 m kw. dla 2 osób: mieszkanie dla rodziny dwa plus dwa

76,7 m kw. dla 2 osób: gdy przeszkadzają ściany konstrukcyjne