Podwieszane sufity

Są bardzo ciekawym elementem architektonicznym wnętrz. Pozwalają także poprawić ich funkcjonalność, optycznie kształtują przestrzeń. Sprawdźmy, jaką rolę odgrywają w prezentowanych pomieszczeniach.
Dyskretna przesłona instalacji

Konstrukcja z zawieszonych na tzw. rusztach płyt gipsowo-kartonowych pozwala osłonić biegnące pod sufitem kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne, rury instalacji wodnej, oprawy lamp i łączące je kable. Ze względów bezpieczeństwa nie można takim sufitem obudować instalacji gazowej - w razie usterki w zamkniętej przestrzeni między stropem a sufitem trudno będzie wyczuć zapach ulatniającego się gazu.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Wpływ na estetykę (i akustykę)

Podwieszając sufit, obniżamy pomieszczenie - minimum o 4,5 cm. Taki zabieg pozwoli np. skorygować niekorzystne proporcje zbyt wysokiego wnętrza, w ciasnym i niskim będzie jednak wyglądać niekorzystnie. Ciekawym rozwiązaniem jest sufit o nietypowym kształcie - pozwala rozbić monotonną płaszczyznę sufitu w dużym pomieszczeniu, a niewielkiemu doda "powietrza". Wszystkie te zmiany będą miały wpływ na akustykę. Poza tym odpowiednio rozmieszczając punkty świetlne, mamy możliwość kreowania nastroju.

Jakie płyty do jakiego pomieszczenia?

Wybór rodzaju płyt gipsowo-kartonowych zależy od typu wnętrza. W tych o podwyższonej wilgotności (KUCHNIACH, ŁAZIENKACH) trzeba stosować płyty odporne na działanie wilgoci, zaimpregnowane woskiem lub silikonem. Gdy sufit kryje np. instalację rozprowadzającą ciepło, należy użyć płyt o podwyższonej odporności na ogień.

Komentarze (1)
Podwieszane sufity
Zaloguj się
  • haniaotto

    0

    Straszne ściany na pierwszym zdjęciu. Tak przytłaczające, że szok. Nie wiem może chociaż obraz jakiś od DCN Gallery zawiesić, ale nie wiem czy to by coś dało. Zdecydowanie jestem za klasyką tym temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX