Meble z palet - jak zrobi samemu, sk康 wzi望 palety? Pomys造, inspiracje, DIY

Meble z palet nadal s bardzo modne. W wielu domach stoj sofy i 堯磬a na bazie palet, stoliki kawowe - cz瘰to na k馧kach, czy wieszaki w przedpokoju i p馧ki na zio豉 w kuchni. Jest to ciekawy pomys na prze豉manie monotonii w aran瘸cji wn皻rz, ale r闚nie 鈍ietna okazja do sprawdzenia w豉snej kreatywno軼i. Meble z palet mo積a ju co prawda kupi gotowe - w wielu formach i kszta速ach, ale to meble w豉snor璚znie wykonane sprawi najwi瘯sz rado嗆 - i b璠 oryginaln ozdob we wn皻rzu.

Meble z palet są propozycją dla każdego. Nie musicie posiadać wielkich zdolności stolarskich, żeby wykonać je samodzielnie. Wystarczy dobry pomysł i odrobina cierpliwości! Meble z palet pasują do wnętrza w każdym stylu. Stolik, fotel, czy regał z palety wpasują się do każdego wnętrza. Ale nie tylko - możemy również wykorzystać palety w ogrodzie. Zrób to sam!

DIY - puf z palet>>

Meble z palet: O paletach słów kilka...

Pierwsze palety zostały stworzone w połowie XX wieku przez szwedzki koncern BT Industries. Pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych, więc szybko stały się obowiązującym w transporcie standardem. Obecnie odchodzi się pomału od drewnianych palet, zastępując je odpowiednikami z tworzyw sztucznych. Dlatego zaczęliśmy robić meble z palet i wprowadzać je do wnętrz.

Meble z palet modne i ekologiczne. Sprawdzamy, jak wyglądają we wnętrzach>>

Meble z palet: Jak wybrać rozmiar?

Palety występują w kilku rozmiarach. Najbardziej popularne są tzw. "europalety" o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ważące ok. 25 kg. Inne popularne rozmiary to 800 × 600 × 144 mm lub znacznie większe 1200 × 1200 × 144 mm. Zastanówmy się, co chcemy z nich zrobić. Jeśli planujemy wykonać z palet np. stelaż do łóżka lub sofy, zacznijmy od dokładnego zmierzenia materaca, który zamierzamy na nich położyć. Dopiero potem dobierzmy odpowiedni rozmiar palet. Być może warto kupić nieco większe palety. Nie przykrytą materacem część możemy wykorzystać chociażby jako stolik, na którym położymy gazety, czy postawimy kubek z kawą. Zastanówmy się też, jakiej wysokości mają być nasze meble z palet. Być może trzeba będzie postawić jedną paletę na drugiej.

Zagłówek z palet
fot. Dom Palet/DaWanda

Meble z palet: Gdzie kupić palety?

Palety, z których chcemy zrobić meble, nie muszą być nowe. Wykorzystuje się je na prawie każdej budowie, możemy więc spróbować wyprosić tam kilka sztuk. W  każdym polskim województwie jest co najmniej kilkanaście skupów europalet, które zajmują się także sprzedażą. Warto poszperać w serwisach aukcyjnych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło, np. "palety drewniane" znajdziemy kilkadziesiąt ofert palet w różnych rozmiarach. Ceny wahają się od ok. 11 do 36 zł. Przy takich cenach meble z palet są bardzo tanie.

Sofa wykonana przy użyciu palet
fot. Dekoria

Mamy palety. Co dalej?

Palety, które kupiliśmy, prawdopodobnie nie wyglądają najlepiej. Musimy je wyczyścić, porządnie wysuszyć, usunąć wszelkie drzazgi i nierówności. Wierzch i boki wygładzamy szlifierką lub papierem ściernym. Gdy pył opadnie, dokładnie wycieramy palety. Surowe drewno warto zagruntować. Jeśli nie chcemy malować palet kolorową farbą, wystarczy bejca lub odpowiedni lakier do drewna.

Wymarzyliśmy sobie meble z palet, np. fotele białe lub turkusowe - co dalej? Nie musimy zagruntowywać palet, farba bardzo dobrze trzyma się sama na surowym drewnie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy farbę przejrzystą lub całkowicie kryjącą. To, jak pomalujemy nasze łóżko z palet czy inny mebel, zależy od wystroju wnętrza, w którym ma się znaleźć.

Meble z palet: Na koniec...

Palety są już gotowe, teraz wszystko w waszych rękach. Robicie łóżko z palet? Możecie zrobić także zagłówek. Zrobiliście stolik kawowy z palety? Spróbujcie przymocować kółka, żeby w każdej chwili móc przesunąć mebel w inny kąt. Do dzieła!

Jak samodzielnie zrobić łóżko?>>


 

 

Palety trzeba wyczyścić i osuszyć oraz usunąć nierówności i wystające drzazgi.
Z boków i z wierzchu należy je solidnie wygładzić papierem ściernym (więcej pracy, ale mniej pyłu) albo szlifierką (mało pracy, dużo pyłu). Po opadnięciu pyłu palety należy wytrzeć.

http://www.mowimyjak.pl/dom/wnetrza/jak-zrobic-ozko-z-europalet-zobacz-jak-je-wykonac-krok-po-kroku,11_36866.html