Zasady urządzania pokoju dziennego

Znaj proporcje. To one zapewniają ład i harmonię we wnętrzu. Zależność między wielkością przedmiotów wyczuwamy intuicyjnie, ale nie zawsze wiemy, jakie zasady nią rządzą.
1. Lampka i pomocnik

Zasada

Stolik pod lampkę stojący obok sofy lub fotela powinien mieć około 60 cm wysokości, czyli sięgać bocznego oparcia. W ten sposób zapewnisz sobie wygodny dostęp do przedmiotów odkładanych na stolik i odpowiedni kąt padania światła potrzebnego do czytania

Odstępstwo

Jeśli twój pokój jest mały, a lampa wysoka i okazała, postaw ją na niższym stoliku. Całość będzie wyglądała lepiej.

2. Dywan

Zasada

Boki dywanu powinny być oddalone od 76 do 110 cm od ścian. Jeśli tył kanapy przylega do ściany, ustawmy jej przednią część na dywanie. W przeciwnym razie będzie robiła wrażenie zawieszonej w powietrzu.

Odstępstwo

W dużym pomieszczeniu niewielki pojedynczy dywan może wyglądać zbyt niepozornie. Lepiej więc położyć kilka mniejszych. W ten sposób przy okazji wyznaczymy strefy o różnych funkcjach.

3. Stolik ława

Zasada

Najlepszy będzie mebel takiej samej wysokości jak siedzisko kanapy. Schylanie się np. po filiżankę czy pilota jest niewygodne, poza tym usytuowany zbyt nisko blat zaburza harmonię i sprawia, że ustawione na nim rzeczy są zbyt wyeksponowane.

Odstępstwo

Możesz wybrać niski stolik, a następnie optycznie go podwyższyć, ustawiając na nim np. wazon z kwiatami. Jest to dobre rozwiązanie do niewysokich mieszkań, bo niskie meble optycznie podwyższają pomieszczenie.

4. Obraz nad kanapą

Zasada

Pionowa oś obrazu powin-na się znajdować w połowie długości kanapy . Wieszając obraz w innym miejscu, zaburzymy równowagę, bo będzie on ciążył w jedną ze stron.

Odstępstwo

W sposób mniej uporządkowany, niesymetryczny, można rozmieścić zestaw kilku obra-zów różnej wielkości - mniejszych i większych .

5. Kanapa

Zasada

Im mniejszy pokój, tym mniejsza kanapa. Przepastny mebel o długości 220-230 cm przytłoczy niewielkie pomieszczenie. Również duże, wyraziste wzory są zarezerwowane do dużych wnętrz.

Odstępstwo

Jeśli spędzasz wolny czas głównie na kanapie przed telewizorem, kup mebel na tyle długi, by móc się na nim wygodnie wyciągnąć. Ale na obicie wybierz tkaninę jasną albo w kolorze ściany.

ŹRÓDŁO:


Więcej o:
Komentarze (1)
Zasady urządzania pokoju dziennego
Zaloguj się
  • martazyla

    0

    dla mnie bardzo waznym elementem podczas urządzania salonu okazały się zasłony (w tej kwestii polecam tkaniny-kotary pl). nadały "przytulnosci: temu wnętrzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX