Spiżarnia w domu? Plusy i minusy

Dowiedz się, jakie są plusy i minusy posiadania spiżarni w domu.

Nasze babcie w swoich domach miały spiżarnie przepełnione smakami lata, ukrytymi w słoikach. Półki uginały się od dżemów truskawkowych, śliwkowych powideł, ogórków kiszonych, suszonych plasterków jabłka. W spiżarni znajdowały się też zapasy cukru, mąki. Na górnych półkach stały nalewki, na dolnych kompoty, miody z pobliskiej pasieki. W trudnych czasach w spiżarni mojej babci zagościła nawet maselnica, w której babcia wyczarowywała osełki masła.

Przed Wigilią Bożego Narodzenia zakradałam się do tej domowej przechowalni łakoci, w poszukiwaniu orzechów, rodzynek, albo pachnących pomarańczy, które już zawsze będą kojarzyły się ze świętami.

Spiżarnie są coraz rzadziej projektowane w polskich domach. Jeszcze trudniej je spotkać w nowobudowanych mieszkaniach. Dlaczego? Obecnie zakupy robimy na bieżąco, wracają z pracy zaglądamy do osiedlowych sklepików. Wiele osób zrezygnowało z robienia przetworów. Jednak wydzielona przestrzeń na przechowywanie jedzenia zawsze się przyda. Spiżarnia przede wszystkim pomoże utrzymać porządek w domu. Znajdzie się miejsce na większe zakupy robione w supermarketach: wodę mineralną, soki, mąkę, puszki, kartony mleka. Jeżeli te mało ozdobne rzeczy ukryjemy w spiżarni, wygląd kuchni tylko na tym zyska. Nic tak nie oszpeci kuchni, jak nadmiar przedmiotów na blatach roboczych, otwartych półkach, lub na podłodze. Nawet jeżeli od kuchni nowoczesnej wolimy tradycyjną, lepszy efekt wizualny osiągniemy, eksponując np. kilka ładnych słoików z przetworami, niż ustawiając ich multum.

Spiżarnia jest tanim rozwiązaniem. Jeżeli weźmie się pod uwagę ceny mebli kuchennych, często tańszym rozwiązaniem jest spiżarnia. Oczywiście spiżarnia, poza zwykłymi półkami, może by wyposażona w specjalistyczne, wysuwane kosze cargo. To rozwiązanie pozwoli więcej zmieścić w spiżarni, ale jest dużo droższe.

W spiżarni znajdziemy też miejsce na przechowywanie rzadziej używanego sprzętu, takiego jak maszynka do mięsa, sokowirówka, frytkownica, maszyna do pieczenia chleba. A może zmieści się też zamrażarka z zapasami mrożonych owoców, warzyw, zieleniny?

Jeżeli zdecydujemy się na spiżarnię, uporządkujmy ją wg. swojego klucza (np. przyprawy razem, napoje na osobnej półce, przetwory i dżemy na osobnej). Pozwoli to unikną nerwowych poszukiwań produktów w najmniej odpowiednim momencie. Niech najczęściej używane rzeczy będą w zasięgu ręki- na środkowych i dolnych półkach .

Aby spiżarnia miała sens, musi by w niej utrzymana niska temperatura. Dlatego zazwyczaj to pomieszczenie jest zlokalizowane w północnej części domu, przy ścianie zewnętrznej. Spiżarnia powinna być też sucha, wentylowana. Najwygodniej jest połączyć ją bezpośrednio z kuchnią .

W domach można pomyśleć o zastąpieniu (lub uzupełnieniu) spiżarni przydomową ziemianką. Do tej pory moja rodzina korzysta z ziemianki, budowanej przez pradziadka. Rozwiązania praktykowane przez wieki nadal się sprawdzają.

Plusy spiżarni w domu:

  • Spiżarnia jest zazwyczaj tańszym rozwiązaniem niż meble kuchenne.
  • Jeżeli część przedmiotów schowamy w spiżarni, będziemy mogli zrezygnować z wiszących szafek. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli łączymy kuchnię i salon.
  • Pozwala łatwiej utrzymać porządek w kuchni.
  • Duża ilość półek pozwoli przechowywać duże ilości zakupów. Można zrobić zapas wody mineralnej, soków, mleka, mąki na dłuższy okres czasu.
  • W spiżarni możemy ukryć rzadko używany sprzęt AGD. Zyska na tym wygląd kuchni.

Minusy spiżarni w domu:

  • Należy stworzyć odpowiednie warunki. Spiżarnia musi być sucha, wentylowana, ciemna i chłodna. Stworzenie takich warunków może być trudne w istniejącym budynku.
  • Czasem trafiamy na kuchnie o kształcie utrudniającym sensowne zaprojektowanie jej wnętrza. Spiżarnia może dodatkowo utrudnić to zadanie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.