Jak rozjaśnic ciemny salon?

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada projektantka wnętrz Sylwia Woch.

 

Pytanie:

 

"Witam,
 Zwracam się z prośbą o pomoc w aranżacji mojego salonu. Chcę przeprowadzić w nim remont generalny, włącznie z wymiana podłóg i okien. Nie wiem jednak jakich użyć kolorów i materiałów. Pokój jest niestety od strony północnej i jest bardzo ciemny. Jaki kolor podłogi i ścian będzie odpowiedni aby wprowadzić trochę słonecznego nastroju i aby pokój nie był ponury. Myślałam o żółtych ścianach, ale nie wiem czy będą odpowiednie. Jakie meble wybrać, z jakiego drewna? A może białe będą ok? Dodam, że preferuję styl nowoczesny, ale nie minimalistyczny. Z góry dziękuję i pozdrawiam, Kasia."

 

Odpowiedź:

 

Witam Panią,

 Proponuję wprowadzić światło do wnętrza..Taki zabieg można uzyskać min  poprzez dobór odpowiednich kolorów, min farb na ściany, czy też tapet,  podłogi,etc.. Odpowiednio dobrany kolor ma bowiem szalenie ważny wpływ na  naszą przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że wszystkie elementy począwszy od  elementów zabudowy, a skończywszy na elementach dekoracyjnych mają być  jasne, pastelowe, czy wręcz białe. Trzeba pamiętać, iż kolor "czysty" biały  jest kolorem chłodnym, i nie będzie on się zbyt dobrze komponował we
wnętrzu położonym od strony północnej. Jeżeli jednak zdecyduje się Pani na biały to radziłabym jedynie w postaci subtelnych akcentów.. Biel jest niemal idealnym partnerem dla innych barw, zwłaszcza ciemnej zieleni. Dobierając kolory zazwyczaj kierujemy się panującą modą, naszymi upodobaniami. Należy pamiętać jednak o optycznych i psychologicznych  właściwościach barw. Wnętrza położone od strony północnej jak w Pani przypadku, gdzie światło jest mniej intensywne, proponuję pomalować w kolorach jasnych. Dobrym pomysłem są pochodne żółtego, które fantastycznie rozświetlą nam wnętrze. Ponad to dają efekt optycznego powiększenia wnętrza..Podłogę i okna proponowałabym w odcieniu stonowanego, ciepłego brązu lub beżu, najlepsze byłoby drewno egzotyczne np  Badi, czyli tzw złocisty lub Bangkirai. Podłogę można również jeżeli będzie drewniana zabejcować, lub po prostu pomalować deski. Taki "zestaw" kolorystyczny świetnie komponuje się z ciepłą czerwienią, naturalnie w postaci dodatków tj poduchy, pufa, etc.. Czerwień dodatkowo ożywi nam wnętrze i nada mu  charakteru. W kwestii mebli proponowałabym delikatne, ażurowe  meble metalowe. Takie meble są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla małych  wnętrz..Godne polecenia są naklejki na ścianę, np z  modnym motywem z nurtu  op-art lub tapety w graficzne wzory, czy też motywy roślinne. Jeżeli  zdecyduje się Pani na tego typu rozwiązanie proszę udekorować w ten sposób tylko jedną ścianę w salonie,aby optycznie nie przytłoczyć zanadto salonu. Urządzając wnętrza warto eksperymentować, jednak należy to robić umiejętnie i z umiarem.

Pozdrawiam,

Sylwia Woch

Studio projektów i aranżacji wnętrz Design-n 

 

 

Zobacz także:

Kolorowe wnętrza

Jadalnia w małym mieszkaniu

Jeden pokój - kilka funkcji

 

 

 

Więcej o: