Przechodni salon

Na pytanie użytkownika odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z  biura architektonicznego TECON.

Pytanie:


Witam.
Jesteśmy z żoną na etapie zakupu mieszkanie. Znaleźliśmy idealne miejsce jeśli chodzi o lokalizacje jednak co do rozmieszczenia pomieszczeń mamy pewne wątpliwości.
Problemem w mieszkaniu, które nas interesuje jest salon. Niestety jest to salon przechodni do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w mieszkaniu.
Prosilibyśmy o poradę dotyczącą rozmieszczenia w salonie mebli z uwzględnieniem stołu jadalnego.
A może lepszym pomysłem jest zrezygnowanie z tej inwestycji? Jest to inwestycja na lata a nie chcielibyśmy żałować pochopnych decyzji.

Pozdrawiamy Iwona i Sławek.

 

plan mieszkania

 

 

Odpowiedź:

 

Mieszkanie, które zamierzają kupić Czytelnicy ma oczywiście swoje wady i zalety. Coś, co dla jednej osoby będzie wadą dla innej może okazać się zaletą. I tak jest również w tym przypadku.

 

Zaletą tego mieszkania jest jego ortogonalny kształt dzięki czemu pomieszczenia sypialni oraz kuchni są bardzo funkcjonalne. W kuchni, pomimo relatywnie małej powierzchni, można dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń wykorzystując miedzy innymi standardowe rozmiary szafek. Ważne jest także to, że w kuchni będzie można umieścić stół wystarczający dla cztero osobowej rodziny.

Ważną zaletą tego mieszkania jest również dobre doświetlenie pomieszczeń poprzez zastosowanie dużych okien zaczynających się od podłogi.

 

Zasadniczą wadą tego mieszkania jest jednak układ salonu i brak przedpokoju lub niewielkiego nawet korytarza. Funkcję tych pomieszczeń pełni niestety pokój dzienny. Z tego powodu pokój służący do wypoczynku staje się pokojem przechodnim.

I o ile w przypadku wejścia do kuchni, czy nawet wejścia prowadzącego do sypialni można to jeszcze zaakceptować, o tyle wejście z salonu bezpośrednio do łazienki będzie powodowało duży dyskomfort w użytkowaniu tego mieszkania. Widok na drzwi wejściowe z salonu także nie zwiększa atrakcyjności tego mieszkania. Patrząc na metraż i rozkład pomieszczeń funkcja pokoju dziennego została całkowicie zignorowana a mieszkanie pozbawione swojej funkcjonalności.

 

 

W koncepcji pierwszej proponujemy zmiany, które poprawią funkcjonalność i estetykę wnętrza. Zabiegiem podnoszącym komfort użytkowania salonu i łazienki jest zaaranżowanie niewielkiego przedsionka i przeniesienie tam wejścia do łazienki. W ten sposób salon staje się przestrzenią bardziej kameralną i komfortową. W celu odcięcia strefy komunikacji od strefy wypoczynkowej salonu proponuję postawienie za sofą ażurowej ścianki wykonanej z drewna lub płyty MDF.  Jedynym miejscem na postawienie w salonie stołu o wymiarach 120x80cm jest przestrzeń pomiędzy dwoma oknami. Niestety lokalizacja stołu w tym miejscu nie jest rozwiązaniem wygodnym. Koncepcja ta zachowuje układ mieszkania jako trzypokojowego.

 

W koncepcji drugiej został zmieniony układ funkcjonalny mieszkania i z mieszkania trzypokojowego urządziliśmy mieszkanie dwupokojowe. Kuchnia została połączona z pokojem sąsiadującym. W ten sposób uzyskaliśmy ogromną przestrzeń, w której zmieści się duży stół o wymiarze 200x90 cm, z możliwością rozłożenia. W granicy kuchni proponuję przedłużenie blatu roboczego. Układ sprzętów AGD w tym zlewu i płyty grzewczej może być dowolnie ułożony zgodnie z preferencjami użytkowników. W salonie znajduje się wygodna trzyosobowa sofa z możliwością rozłożenia. Układ łazienki pozostaje jak w pierwszej koncepcji. Ściana pomiędzy łazienką a salonem to doskonałe miejsce na regały z książkami. Koncepcja druga jest idealnym rozwiązaniem dla singla lub pary bez dzieci, na pewno jednak nie zadowoli rodziny z dziećmi z powodu braku trzeciego pokoju.

 

Podsumowując, mieszkanie to nie jest doskonałe i bez zmiany układu funkcjonalnego i dodatkowych nakładów inwestycyjnych nie może być traktowane jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Naszym znaniem nie jest to dobra inwestycja, o ile nie przemawiają za nią inne istotne dla potencjalnego inwestora argumenty (np. cena lub lokalizacja).

 

 

architekt Alina Badora/TECON

 Więcej o: