Jak urządzić mieszkanie 49 m2?

Na pytanie czytelników odpowiada architekt Łukasz Milewski z biura projektowego ARB+

Pytanie:

Droga redakcjo, kupiliśmy z mężem 2-pokojowe mieszkanie w stanie deweloperskim niestety nie wiemy jak je zaaranżować. Chcemy by było urządzone w odcieniach szarości i bieli.

Salon połączony jest z aneksem kuchennym który byśmy chcieli mieć tylko na jednej stronie, która ma 2.6 m2 a lodówka ma być wolno stojąca. W salonie chcemy sofę rozkładaną. Na przeciwko ma stać telewizor, ale nie chcemy by ściana która ma 5.40 m2 wyglądała pusto tylko z powieszonym telewizorem.

W długim na 7 m2 korytarzu ma być duża 3-metrowa szafa. Chcielibyśmy aby łazienka (z prysznicem) była w tej samej tonacji kolorystycznej czyli szarości i biele. W sypialni chcemy mieć również duża szafę i podwójne łóżko.

Poszczególne pomieszczenia mają następujące wymiary:

- salon z aneksem ok.  23 m2; dłuższa ściana ma 5.40 m, krótsza 4.80 m, a na szerokość 4,50m

- sypialnia ok. 14 m2; 2,60 m szerokości na 5,40 m

- przedpokój 4,6 m na 1,60 m

- łazienka ma 4 m2

Przesyłam także rozkład mieszkania. Będziemy bardzo wdzięczni jeśli pomogą nam Państwo w jego urządzeniu.

mieszkanie, jak urządzić, plan mieszkaniaRozkład mieszkania nadesłany przez czytelników

Odpowiedź:

Mieszkanie ma niezły układ, natomiast sypialnia przy pozostawieniu wejścia od przedpokoju jest niezbyt ustawna. Proponuje podejść do sypialni niestandardowo i zamiast poszerzać kosztem salonu zwęzić ją do długości łóżka z zagłówkiem. Od strony salonu zaprojektowałem dwoje przesuwnych drzwi, które nie tylko pozwalają na równoprawny dostęp do łóżka ale w czasie dnia można bardziej otworzyć sypialnie na salon. Taki układ pozwala również na wygospodarowanie sporej szafy w sypialni oraz wygodnego miejsca do pracy pod oknem.

W części dziennej zgodnie z sugestią kuchnia na krótkiej ścianie z tym, że przedłużona o moduł wolno stojącej lodówki, która wraz z górnymi szafkami i płytką szafa na plecach wychodzi poza 2,6m.

Zaprojektowałem kanapę ustawiona na środku plecami do kuchni. W ten sposób ładnie wydzieliły się wszystkie funkcje w jednym niewielkim pomieszczeniu. Pomiędzy wejściami do sypialni idealnie pasuje okrągły rozkładany stół.

Nie znając usytuowania mieszkania względem stron świata ustawiłem telewizor w oknie, które i tak ze względu na rozmiar trzeba będzie do oglądania telewizji zasłaniać niezależnie od tego gdzie ostatecznie ustawimy ekran.

Mieszkanie miało być urządzone w szarościach i bieli dlatego zaproponowałem podłogę z dębu bielonego, różne odcienie szarego i białego na ścianach. Szary tynk strukturalny na ścianie z odciśniętym podziałem łączy się z górnymi szafkami kuchni w szarym lakierze. Ciekawie będzie wyglądał kontrast chropowatego z błyszczącym. Do tego szara kanapa, białe drzwi, białe oraz czarne oprawy i kontrast kolorem w postaci niebieskiego i żółtego. Jeśli akurat te dwa kolory drażnią można wybrać inne ale konkretne.

Łazienka jest zupełnie monochromatyczna, szare płytki łączą się z dekorami z różnymi ornamentami w skali szarości. Oprócz dużego prysznica jest też miejsce na szafę gospodarczą z zabudowaną pralką, a pod długim blatem zaprojektowałem wygodne szuflady na wszystkie niezbędne akcesoria łazienkowe. Duża powierzchnia luster oraz szklenia powiększają optycznie pomieszczenie.

WIZUALIZACJE>>

Łukasz Milewski

ARB+

ARB