Jak wydzielić dodatkowy pokój?

Na pytanie czytelniczki odpowiada architekt Łukasz Milewski z biura projektowego ARB+.

Pytanie:

Droga Redakcjo,

Proszę o pomoc w przearanżowaniu naszego mieszkania. Mamy małe 2 pokojowe mieszkanie z oddzielną kuchnią, razem 51m2. Główny problem jaki mamy to stworzenie dodatkowego pokoju dla 4 letniego synka oraz połączenie wszystkich niezbędnych funkcji w mieszkaniu: wypoczynkowej, jadalnej, sypialnianej.

Pokój dzienny ze względu na układ nie jest zbyt ustawny ale może istnieje sposób na efektywne jego wykorzystanie.   Piony są pośrodku mieszkania i nie mamy pomysłu na zmianę układu ścian, a bardzo nam zależy na własnej sypialni i oddzielnym pokoju dla dziecka. Łazienkę mamy już urządzoną więc nie chcielibyśmy jej ruszać.

Marzy nam się biała, nowoczesna kuchnia połączona z salonem w której znalazło by się miejsce na stół, najchętniej rozkładany. Zupełnie nie wiem w jakiej tonacji urządzić salon żeby pasował do białej kuchni, optycznie powiększał wnętrze i był przytulny. Na naszą sypialnię też nie mamy pomysłu, a chcielibyśmy żeby była naszą oazą spokoju. Problem jest z magazynowaniem. Chcielibyśmy jak najbardziej efektywnie wykorzystać powierzchnię na wszelkiego rodzaju schowki, szafki, itp. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, łącznie ze zmianą układu ścian, bo w tym tak naprawdę mamy największy problem. Chcielibyśmy aby nasze mieszkanie było funkcjonalne, przytulne ale nowoczesne. Lubimy proste formy i jasne wnętrza. Będziemy wdzięczni za wszelkie pomysły. W załączeniu skan planu mieszkania.

Pozdrawiam,

Anna

Plan mieszkania nadesłany przez Panią Annę

Odpowiedź:

Wygospodarowanie pokoju dla syna będzie wymagało zastosowania niestandardowych rozwiązań. Postanowiliśmy sięgnąć do pomysłów stosowanych w jeszcze mniejszych mieszkaniach i zaprojektowaliśmy przechodnią kuchnię. Po prawo od wejścia do mieszkania na najdłuższej ścianie proponujemy kompleksową zabudowę o różnych funkcjach. Zaraz przy wejściu szafa na ubrania z lustrzanym frontem, lodówka, "okno" w zabudowie mieszczące blat z płytą oraz piekarnik, bliżej sofy dodatkowe zamykane szafki do przechowywania. Aby ukryć funkcje kuchenne można zastosować sprzęty agd w kolorze białym. Na przeciwnej ścianie obok pionu w bliźniaczej zabudowie zlew ze zmywarką i dodatkowy blat. Tę przestrzeń określiliśmy jako brudną, dlatego proponujemy składane drzwi, którymi można zamknąć tę wnękę. Końcówka tej zabudowy to niewielki regał dostępny z boku, na którym od frontu można powiesić telewizor.

Sofa niestety musi zastawić duże okno dlatego proponujemy aby miała możliwie niskie oparcie. We wnęce obok drzwi balkonowych mieści się stół jadalny, niestety brakuje tam okna dlatego proponujemy zastosować fototapetę z widokiem.

Dawna kuchnia o zmodyfikowanych wymiarach zmieniła się w pokój dla dziecka. Na rzucie przedstawiliśmy docelowy układ, który powinien zaistnieć w momencie kiedy syn będzie szedł do szkoły. Pod oknem miejsce na biurko i niewielkie regały po bokach, na przeciwległej ścianie łóżko na niezbyt wysokiej antresoli pod którym zmieści się jeszcze szafa lub miejsce do zabawy.

W sypialni przesunęliśmy ścianę na prawo od wejścia, tak aby zmieściła się długa szafa ubraniowa z lustrzanymi frontami, które dodatkowo powiększą przestrzeń. Wokół łóżka płytsza zamykana zabudowa z półkami oraz pikowany zagłówek.

Mieszkanie utrzymane jest w jasnych barwach, białe lakierowane fronty połączyliśmy z jasnym dębowym fornirem. Pojawiają się też bordowe oraz czarne i szare dodatki. Aby duże zabudowy nie przytłoczyły wnętrza ich stylizacja jest możliwie minimalistyczna i surowa.

WIZUALIZACJE >>

arch. Łukasz Milewski

Więcej o:
Copyright © Agora SA