In-Out Design Trendy za nami

Tegoroczny cykl In-Out Design Trendy zainicjowany został hasłem "russian feel".

Pierwsze spotkanie odbyło się 28-29 marca w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie. Przybyło na nie 150 słuchaczy - architektów, projektantów wnętrz, wykładowców, studentów i przedstawicieli mediów. Mieli oni okazję zapoznać się z mało znaną w Polsce rosyjską architekturą i wzornictwem.

Pierwszy dzień In-Out Design Trendy a rozpoczął się od wprowadzenia słuchaczy w temat spotkania. Padło na nim pytanie, które skłoniło do zastanowienia: Czy zarzut jaki stawia się Rosjanom, dotyczący "braku gustu oraz zamiłowania do przepychu ocierającego się o kicz" jest słuszny?

Temat aranżacji i wyposażenia wnętrz przedstawiony został przez ekspertów z firm Autodesk, Fakro, Agc Flat Glass, Noclaf, Atos i Cad Project. Oprócz prelekcji, udzielali porad na swoich stanowiskach.Wystąpienia gościa specjalnego - Valerego Kaszuby, uczestnicy wysłuchali z dużym zaciekawieniem. Zaprezentował on realizacje i projekty swojej pracowni "Kaszuba Design". Pokazane wnętrza charakteryzowały się klasyczną formą i bogactwem detalu. Niektóre z nich w zaskakujący sposób łączyły tradycje z innowacją. Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny, na którym zgromadzeni goście zadali rosyjskiemu prelegentowi wiele pytań.

 

Valery Kaszuba

Prelekcja Valerego Kaszuby


Drugi dzień rozpoczął się od wykładu Aleksa Muratova - redaktora naczelnego czasopisma "Projekt Rosja", zajmującego się krytyką architektury. Przedstawił kierunki w jakich zmierza świat rosyjskiej architektury i urbanistyki. Opowiedział o rosyjskim bumie budowlanym, który zaowocował projektami, które można nazwać symbolami nowoczesnej architektury w Rosji. Muratov podał przykłady Moskiewskiego City oraz Kryształowej Wyspy projektu Normana Fostera.

Drugi gość specjalny- architekt Siergiej Estrin zaprezentował prace i projekty realizowane w swojej pracowni. Unaocznił architektom i designerom z Polski cechy nowoczesnej architektury rosyjskiej XXI wieku. Przestawione przez Estrina wnętrza cechowały nowatorskie rozwiązania, zaskakujące połączenia materiałów i autorskie koncepcje estetyczne.

 

Hol wejściowy kompleksu biurowego

Hol wejściowy kompleksu biurowego "Capital Tower" w Moskwie. Projekt: Siergiej Estrin

 

Podczas spotkania można było także obejrzeć kompozycje Aleksandra Chochłowa - rosyjskiego artystę, malarza i scenografa. Zaprezentował on swoją nowatorską technikę "AX-apt", w której z najprostszych materiałów powstają wyjątkowe kompozycje, znakomicie wpisujące się w nowoczesne wnętrza.

Kolejne wydarzenia tego cyklu odbędą się jeszcze w tym roku w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Kielcach, Poznaniu i Opolu.