Kawalerka w dobrym stylu

Ciasna, zaniedbana kawalerka zyskała przestrzeń i nową jakość.

Warszawskie osiedle Za Żelazną Bramą to zespół modernistycznych budynków mieszkalnych, który powstał w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. W miejscu dawnego małego getta wybudowano dziewiętnaście 15-piętrowych bloków, mogących pomieścić ok. 25 000 mieszkańców. Głównie w małych mieszkaniach z ciemnymi kuchniami...

Dziś pokazujemy jak jedno z takich mieszkań zostało przearanżowane przez Zupart Studio.

26 metrów kwadratowych to niewiele, zwłaszcza jeśli ma pomieścić 2 pokoje, kuchnię i łazienkę. A taki był właśnie układ tego malutkiego mieszkania.

Po pierwsze trzeba było otworzyć przestrzeń.  Z trzech pomieszczeń stworzono jedno, na wpółotwarte, zawierające salon, sypialnię i dobrze wyposażony aneks kuchenny. To w sam raz, dla młodej pary lubiącej gotować. Jednak zanim mieszkanie zyskało obecny wygląd, trzeba było się uporać z wieloma niespodziankami budownictwa socjalistycznego.

kawalerka, małe mieszkanie, aneks kuchenny, jak urządzić

kawalerka, małe mieszkanie, aneks kuchenny, jak urządzićfot. zupart.com

Wszystkie ściany były krzywe dlatego bardzo dużo pracy pochłonęło kładzenie tynków. Kuchnia, łazienka, przedpokój i pokój miały różny poziom podłogi, trzeba więc było ją skuć i zrobić wylewkę do poziomu pokoju, bo tam została oryginalna klepka. Na dodatek budynek ma 6 wind, ale żadna nie jest towarowa, wiec z większymi elementami (blaty, drzwi szafy) trzeba było wchodzić po schodach na 12 piętro.

Mimo, że budownictwo lat 60. i 70. pozostawia wiele do życzenia, Zupart Studio postanowiło zachować kilka elementów nawiązujących do epoki z której pochodzi blok, m.in. starą drewnianą podłogę oraz wyszlifowane oryginalne parapety z lastryko.

Dzięki temu mieszkanie ma swój unikalny charakter i styl.

ZDJĘCIA >>

Kawalerka 26 m2, Warszawa, Osiedle Za Żelazną Bramą

Projekt i realizacja:
ZUPART STUDIO

Mirosław Stachurko

Łukasz Stachurko

Michał Sadomski

Więcej o: