Kino w starej rzeźni czyli Matadero Madrid

Zobaczcie, jak rzeźnia w Madrycie wybudowana w 1911 roku zamieniła się w nowoczesne centrum filmowe.

Nadawanie nowych ról starym obiektom to dziś codzienność. Pofabryczne budynki zmieniają się w luksusowe domy, opuszczone kościoły w hale wystawowe a stare baseny w teatry. Dziś chcemy pokazać wam "Matadero Madrid", czyli centrum filmowe w starej, madryckiej rzeźni.

Josemaria Churtichaga i Cayetana dela Quadra-Salcedo z hiszpańskiego studia architektonicznego Ch+Qs stanęli przed nie lada wyzwaniem - włączeniem starej rzeźni wybudowanej w 1911 roku, do nowoczesnego kompleksu publicznego centrum filmowego.

kino w fabryce, aranżacjafot. FG+SG - Fernando Guerra, Sergio Guerra

Na ogromnym obszarze stoi kilka budynków. Są tu dwa kina, studio filmowe i telewizyjne, archiwum kinematografii, restauracja oraz patio,  które latem zmienia się w kino pod chmurką.

Na sufitach, ścianach i podłogach położono szare listwy z sosnowego drewna, kontrastujące ze starymi cegłami. Powstała elegancka przestrzeń, będąca tłem dla bardzo nowoczesnych elementów. Architekci wykorzystali w tym projekcie, swoją fascynacje wyrobami plecionymi z wikliny.

aranżacja kina, nowoczesne wnętrzafot. FG+SG - Fernando Guerra, Sergio Guerra

Niektóre ściany, wejścia do sal kinowych i przestrzeń wokół schodów ozdobiono grubymi sznurami z ciemnego tworzywa, jednoznacznie kojarzącymi się z wyplatanymi koszykami. Oświetlone, stają się ogromnymi lampami. Ten materiał wykorzystano również w pomieszczeniach kinowych.

Architektom udało się w stylowy sposób połączyć szorstkie cegły z delikatnymi plecionkami. Stworzyli wyjątkową i spójna przestrzeń.

Więcej o: