Małopolskie etnozabawki na Biennale Designu we Francji

Karuzele, ławki, huśtawki i wiatraki - tym pochwalimy się na Międzynarodowym Biennale Designu w Saint-Etienne.

Ponad 60 przywiezionych z Polski etnozabawek zostanie zaprezentowanych na rozpoczynającym się 21 marca Międzynarodowym Biennale Designu we francuskim Saint-Etienne.

Mieszkańcy Krakowa mogli już zobaczyć etnozabawki na Festiwalu Etnodizajnu w 2010 roku. Zaprezentowano je także w Tarnowie, Nowym Sączu, Warszawie, Brukseli i Paryżu. Teraz przyszła kolej na Saint-Etienne. Wystawę plenerową  "Nieposkromiona potrzeba frajdy" zorganizowało krakowskie Muzeum Etnograficzne

Etnozanawki to karuzele, ławki, huśtawki i wiatraki inspirowane motywami ludowymi i zabawkami z Małopolski. Pokazane na Biennale Designu obiekty wzorowane są na przedmiotach z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Pierwowzorem jednej z huśtawek były huśtawki z początku XX wieku.  Drewniane figurki koników zostały powiększone i przeniesione na karuzelę. Na miejskie łatwi trafiły kwiatowe motywy zaczerpnięte ze skrzyń, w których młode kobiety przechowywały swoje wiano.

 

Etnozabawki, Międzynarodowe Biennale Designufot. mat. pras.

 

Miejskie zabawki inspirowane ludowymi motywami zaprojektowane przez Olafa Ciruta, Katarzynę Wojtygę i Krzysztofa Radoszka mają dostarczać frajdy zarówno dzieciom jak i dorosłym. Goście festiwalu będą mogli wypróbować etnozabawki na terenie parku w sąsiedztwie dawnej manufaktury broni (Manufacture d'Armes de Saint-Etienne), gdzie Centre du Design - organizator Biennale, ma swoją siedzibę.

Hasłem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Biennale Designu jest empatia. Ponad 70 wystaw (w tym wystawę "Nieposkromiona potrzeba frajdy") oglądać można do 31 marca.

ZOBACZCIE zdjęcia>>