Gdynia Design Days - najważniejszy letni festiwal designu w Polsce

Już wkrótce niezła gratka dla miłośników dobrego wzornictwa!

Już 4 lipca startuje Gdynia Design Days 2014. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest MIASTO+. Projektanci spróbują znaleźć wspólny mianownik między generacjami 5+, 30+ i 60+.

Gdynia Design Days 2014 to wydarzenie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego? Program tegorocznego festiwalu krąży wokół kasła MIASTO+. Wszystkie wystawy podzielone zostały umownie na 3 grupy wiekowe - 5+, 30+ i 60+.  Dzieci i seniorzy mają inne potrzeby. Łączy ich jednak związek z miastem - korzystanie ze wspólnych miejsc w przestrzeni publicznej, spędzanie wolnego czasu na plaży czy w parkach. Projektanci spróbują znaleźć wspólny mianownik między generacjami 5+ i 60+, których dopełnieniem jest grupa trzydziestolatków.

Festiwal otworzy spotkanie, na którym krytyk sztuki dr Hubert Bilewicz wraz z uczestnikami, spróbuje odpowiedzieć na pytanie: "Czym jest miasto?". Można będzie poznać historię Gdyni, jej zarys urbanistyczny i socjologiczny.

Kuratorem wystawy głównej MIASTO+ 5.30.60 jest Agnieszka Jacobson-Cielecka. Do udziału zaprosiła młodych projektantów z Polski i z zagranicy, którzy zaprezentują inne, świeże spojrzenie na Gdynię. Wszystkie pokazane na wystawie projekty będą prototypami. Co ważne, nie zabraknie obiektów, które stworzono z myślą o rozwiązywaniu problemów mieszkańców. Ciekawie zapowiada się inicjatywa "PLAŻA 60+", Zbadane zostanę relacje seniorów z gdyńską plażą. Efektem pracy projektantów będą obiekty uwzględniające potrzeby osób starszych. Projekty powstają w oparciu o socjologiczne badania.

Warto zajrzeć do mobilnej szklarni, która stanie w Terminalu Designu na Placu Kaszubskich. W projekcie "MOBILNE SZKLARNIE MIEJSKIE- uprawa ogórka szklarniowego z widokiem na morze" uwaga skupiona jest wokół zwyczajów pokoleniowych. Wynika z nich m.in., że emeryci nadal chętnie spędzają czas pracując w ogródkach działkowych, które jednak coraz częściej znikają z miast. Alternatywą ma być miejska szklarnia.

Terminal Designu podzielony zostanie na strefy wiekowe. Dzieci powyżej 5 lat będą mogły korzystać z "Placu budowy relacji" - interaktywnego placu zabaw. Będzie to miejsce gdzie wszystkie generacje będą mogły współistnieć. Przestrzeń 30+ nawiązywać będzie do archetypu idealnego domu łączącego pokolenia. Gospodarze (grupa 30+) zapraszać będą pod swój dach dzieci i dziadków. Dopełnieniem będzie wystawa na której pokazane zostaną zjawiska społeczne zachodzące w miastach. Zaprezentowane zostaną projekty ukazujące zmiany w kontekście ekologii, urbanistyki i mikroekonomii.

Jak co roku, mocnym puntem Gdynia Design Days będą warsztaty o różnorodnej tematyce. Będzie można np. nauczyć się tworzyć ptasie budki, wyplatać przedmioty z gazet czy projektować zabawki.

ZAPRASZAMY! Więcej szczegółów znajdziecie na stronie gdyniadesigndays.eu

Gdynia Design Days

04 - 13 lipca

ZOBACZCIE PLAKAT>>

Więcej o: