Ale lokale 2014 - Cafe Bergson w Oświęcimiu

Historyczne detale w minimalistycznym wnętrzu.

Cafe Bergson jest nowoczesną, minimalistycznie urządzoną kawiarnią w historycznym domu Szymona Klugera (1925-2000), ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia. Przedwojenny dom był w tragicznym stanie - groziło mu wyburzenie. Postanowiono poddać go gruntownemu remontowi i zaadaptować na kawiarnię.

Remont oraz projekt wnętrza to dzieło oświęcimskiej pracowni Susuł & Strama Architekci. Myślą przewodnią było połączenie historycznego budynku z nowoczesną funkcją. W minimalistycznie zaprojektowanej kawiarni wykorzystano wszystkie zachowane elementy oryginalnego wyposażenia domu - ponad 100-letnie drzwi wejściowe, drzwi wewnętrzne, framugę, fragmenty ścian oraz przedwojenne kafle. Ciekawym elementem jest framuga ze śladem po mezuzie, tradycyjnym elemencie znajdującym się w każdym żydowskim domu.

fot. Andrzej Rudiak

Uratowany od zniszczenia budynek jest nieszablonowym miejscem pamięci o żydowskiej historii. Zamiast kolejnego pomnika powstała kawiarnia oraz przestrzeń do wystaw artystycznych, gdzie spotykają się mieszkańcy Oświęcimia oraz goście z Polski i zagranicy.

To ambitne przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wykorzystaniu platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, jako jeden z pierwszych polskich projektów. 258 osób z całego świata doceniło wielokulturowe dziedzictwo Oświęcimia, które wykracza poza wizerunek miasta kojarzonego jedynie z niemieckim obozem koncentracyjnym i śmierci Auschwitz-Birkenau.

W Cafe Bergson można napić się kawy fair trade i spróbować lokalnych wypieków. Sporym atutem kawiarni jest duży taras, z którego rozpościera się widok na miasto.

Cafe Begrson

ul. Skarbka 2 Oświęcim

Więcej o:
Copyright © Agora SA