Druk 3D w domowych warunkach, czyli jak wydrukować guzik?

Wydrukuj własny produkt na drukarce 3D.

Drukarki 3Ddo tej pory kojarzyły się z czymś nieosiągalnym, awangardowym, dostępnym głównie w dużych zakładach produkcyjnych czy szkołach specjalistycznych. Jednak od pewnego czasu druk 3D pojawia się również w innych dziedzinach życia i staje się coraz bardziej dostępny dla zwykłego użytkownika. Co prawda drukarki te są jeszcze nieco skomplikowane i na polskim rynku mniej dostępne, a te z zagranicy nieco drogie, ale i to się już powoli zmienia.

Polskie firmy pracują nad prototypami małych drukarek 3D, które w przystępnej cenie będą mogły zagościć w polskich domach. Zanim to jednak nastąpi postanowiliśmy sprawdzić co to jest ten druk 3D i jakie niesie za sobą możliwości.

Drukarki 3D w zależności od parametrów i możliwości pozwalają wydrukować praktycznie wszystko. Kubek, popielniczkę, kwiatki, biżuterię czy nawet buty. Wszystko zależy również od materiału jaki w danym modelu drukarki może być użyty. Mogą to być technologie FDM, SLS, PolyJet. W drukarkach do użytku domowego wykorzystywane są zazwyczaj materiały zwane filamentem. Filament przypomina drucik nawinięty na szpulkę, który podczas druku roztapia się a dysza prowadzi go po płycie nadając odpowiednie kształty. Dostępne są dwa najpopularniejsze filamenty - ABS i PLA.

Jak działa taka drukarka? Zasada jest banalnie prosta. Wystarczy mieć zapisany na nośniku SD projekt w formacie gcode lub STL. Kartę wkładamy do drukarki, ustawiamy parametry druku i czekamy aż drukarka sama się nagrzeje. W pliku jest już umieszczony specjalny kod, który "pokazuje" drukarce jak ma prowadzić dyszę. Tak zaprogramowana maszyna drukuje nam to, co chcemy.

Wydaje się być bardzo proste? Ale jak to wygląda w rzeczywistości? My postanowiliśmy pokazać Wam jak wydrukować na drukarce 3D - guzik.

Krok I - Najpierw musimy stworzyć projekt w specjalnym programie graficznym, który dołączany jest do drukarki. Po narysowaniu guzika zapisujemy go na karcie Micro SD i przenosimy do drukarki. Zanim włączymy druk musimy przygotować płytę.

Krok II - Przygotowujemy płytę główną drukarki. Najpierw musimy dobrze skalibrować płytę (instrukcja obsługi zawsze jest przy drukarce) a następnie zakleić ją po, to aby później gotowy wyrób łatwo można było odkleić. Następnie wkładamy kartę do drukarki i wybieramy odpowiedni plik.

Krok III - Ustawiamy parametry druku i czekamy aż drukarka się nagrzeje. Kiedy dysza osiągnie odpowiednie parametry zaczyna drukować.

Krok IV - Drukowanie. W zależności od produktu drukowanie może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. W przypadku naszego guzika drukowanie trwało 20 minut.

Krok V - Po zakończonym druku czekamy aż płyta wystygnie i odklejamy gotowy produkt za pomocą łopatki. Następnie dłutkiem pozbywamy się zbędnych elementów i produkt gotowy.

Gotowy przedmiot może służyć jako prawdziwy guzik do kurtki, spodni czy marynarki. Jest bardzo mocny i wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Jest więc nie tylko gadżetem, ale też użytecznym przedmiotem. Tak jak wspomnieliśmy na takiej drukarce można wydrukować wszystko również kubki, z których później napijecie się kawy!

Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

 

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o: