Polski projekt: krzes這 Closer

Krzes這, kt鏎e rozwi您uje problemy.

Na pierwszy rzut oka krzesło Closer wygląda bardzo tradycyjnie. Klasyczną i prostą formą bardziej przypomina klasyczne, domowe siedzisko, które wykorzystujemy przy stole jadalnym czy w przedpokoju. Nic z pozoru nie wskazuje, że w dyskretny sposób kryje w sobie wiele udogodnień. Jego zalety kryją się w konstrukcji i użyteczności.

Siadanie może sprawiać dużo trudności - przeważnie dotyczy to osób starszych, ale także tych ze schorzeniami i dolegliwościami fizycznymi. Ruchy wykonywane podczas siadania i wstawania, czyli w pozycji w półprzysiadzie mogą obciążać wiele istotnych części ciała. Osoby starsze, które w charakterystyczny sposób siadają bokiem (tzw. siadanie kontrolowane) często borykają się z trudnością utrzymania stabilności i ciężko spadają na siedzenie. Krzesło 4 You by Vox, poddane zostało próbie złagodzenia a nawet wyeliminowania niektórych skutków tej czynności.

Posiada ruchome siedzisko, które obraca się wokół własnej osi, co pozwala na wygodne manewry i zmianę pozycji osoby siedzącej. Jego oparcie zostało ukształtowane tak by dawać komfort plecom. Podczas wstawania i siadania można oprzeć się o oparcie przedramieniem i przenieść część ciężaru ciała na oparcie.

Autorką krzesła jest Aleksandra Wiśniewska, absolwentka V roku Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej projekt jest efektem zrozumienia potrzeb "nowego społeczeństwa" i łączenia wiedzy naukowej i innowacji.