Projekt schronień dla rodzin dotkniętych trzęsieniami ziemi!

Designnobis zaprojektował domy dla ofiar trzęsień ziemi w Turcji.

Turecki projektant Hakan Gürsu z Designnobis przejęty sytuacją Turcji, w której klęski żywiołowe wysiedliły już ponad 22 mln ludzi, stworzył projekt szybkich, mobilnych i tymczasowych schronień dla osób dotkniętych skutkami trzęsień ziemi.

Cała konstrukcja po złożeniu wygląda jak prostokąt o wysokości 30 centymetrów, dzięki czemu jej transport jest łatwiejszy, a na jedną ciężarówkę zmieści się aż 24 takie jednostki. Natomiast po rozłożeniu konstrukcja mierzy cztery metry długości, dwa metry szerokości i dwa i pół metra wysokości. Jest zaprojektowana tak, aby pomieścić dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci. W środku znajduje się miejsce do jedzenia, snu, ale też odrobina prywatności i indywidualnej przestrzeni.

Dach został tak przystosowany, że pobiera energię świetlną, ma wbudowaną wentylację, a dodatkowo zbiera wodę deszczową, która może być też wykorzystywana jako woda pitna. Natomiast podłoga poprzez izolacje termiczne ma na dłużej utrzymywać ciepło. Zarówno dach, podłoga jak i drzwi zostały wykonane z włókna szklanego, które zapewniają większe bezpieczeństwo niż tradycyjne drzwi w namiocie. Całość pokryto pikowaną i ocieplaną tkaniną odporną na warunki atmosferyczne. Szybki montaż i demontaż całej konstrukcji pozwala na ekspresową pomoc poszkodowanym, łatwiejszy transport i lepsze warunki na przetrwanie.

Projekt ten zdobył srebrną nagrodę w kategorii projekt społeczny Design Award 2014-2015 i został nominowany w konkursie 2015 Design Index.

ZDJĘCIA>>


Więcej o: