Zbliża się V edycja Festiwalu Designu dla Dzieci

Już 26 i 27 września w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci. Zapraszamy!

Z Festiwalem Designu dla Dzieci, pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce, jesteśmy związani od początku. Domosfera już piąty raz objęła tą imprezę patronatem medialnym. Dlaczego? Bo uczy, bawi i rozwija najmłodszych!

26 i 27 września widzimy się w Concordia Design w Poznaniu!

Od początku głównym celem Festiwalu jest pobudzanie kreatywności i innowacyjności, która jest naturalną cechą wszystkich dzieci. Imprezę odwiedziło do tej pory kilka tysięcy osób. Festiwal zmienia się z każdą edycją. Obecnej towarzyszy specjalnie zaprojektowany gadżet - kartonowy krokodyl do samodzielnego składania (motyw ten pojawia się także na plakacie zapowiadającym Festiwal).

Warsztaty

Jednym z najważniejszych obszarów festiwalu są warsztaty. Cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem. Za pomocą doświadczania i współtworzenia organizatorzy tłumaczą, że design to projektowanie wszystkiego, co nas otacza od najprostszych przedmiotów po skomplikowane urządzenia. Właśnie ruszyły zapisy na cały program warsztatów. Szczegółowe informacje o zapisach i program wszystkich warsztatów na www.concordiadesign.pl

W tej edycji Festiwalu na uczestników czeka kilkanaście scenariuszów warsztatów z różnych obszarów projektowania przeznaczonych dla dzieci w kilku grupach wiekowych oraz dla całych rodzin. Wszystkie z nich pobudzają kreatywność, rozwijają wyobraźnię, pozwalają stworzyć coś osobistego gwarantując dobrą zabawę. Oto niektóre z nich:

"Design Alive Awards for Kids" - Design Alive Award to nagrody przyznawane najlepszemu w Polsce Strategowi, Animatorowi i Kreatorowi. Razem z czasopismem Design Alive już przed Festiwalem (13 września) zorganizowane zostaną warsztaty, podczas ktoórych wyłonieni zostaną mali laureaci tych prestiżowych nagród. Zwycięzców poznamy pierwszego dnia Festiwalu. Dzieci zmierzą się z poważnym problemem: A co by było, gdyby nagle skończyło się życie na Ziemi, a wszyscy mieszkańcy musieliby zamieszkać w odległym kosmosie? Na warsztatach zaprojektują niezwykłą stację kosmiczną, a przy jej projektowaniu będą musieli uwzględnić potrzeby ludzi, zwierząt i roślin.

"Ilustratorzy Kikimory" - wyjątkowe warsztaty z zakresu projektowania, podczas których dzieci będą projektować najprawdziwszą okładkę magazynu dla dzieci i rodziców - Kikimora. Uczestnicy będą mogli poznać proces powstawania okładki. Dlaczego projektant najpierw musi dokładnie zaplanować swój projekt? Czy najpierw powstają rysunki, czy może zupełnie coś innego? Na warsztatach powstaną pomysły młodych uczestników, co ich zdaniem byłoby najfajniejsze na okładkę.

fot. mat. prasowe Concordia Design

"Projektanci "Świerszczyka" - podczas warsztatów wspólnie z redaktor naczelną "Świerszczyka" Małgorzatą Węgrzecką dzieci stworzą nowy numer tego czasopisma. Opracują rubryki, będą działać na gotowych szablonach i dorysowywać przygody świerszczykowych bohaterów. Spotkają się również z ilustratorem Marcinem Bruchnalskim, autorem najważniejszej rubryki, czyli "Z pamiętnika pewnego Świerszczyka". Będzie także "Wielkie czytanie", wspólne rozwiązywanie rebusów i kolorowanie "kolorowanek poszukiwanek".

"Karta dzieci warta BZ WBK" warsztaty, podczas których dzieci zaprojektują swoją prawdziwą wymarzoną, spersonalizowaną kartę bankomatową. Wymyślą wzór i stworzą projekt na prototyp karty, który następnie mogą zgłosić do konkursu. Najlepszy projekt zostanie wdrożony!

"Majsterkuj z Fathers" na warsztatach z magazynem Fathers dzieci poznają tajemnicę tego, jak powstają najprawdziwsze skrzynki na skarby. Będą pracować z wykorzystaniem technik kreatywnych, podpatrzą inspiracje, dowiedzą się więcej na temat materiałów, które można wykorzystać do konstrukcji. Będą sklejać, skręcać, wycinać, łączyć, by z drewnianych elementów zrobić indywidualne pudełko na skarby.

"Kucharska Bio Drużyna Lidla" - to warsztaty kulinarne, gdzie oprócz gotowania uczestnicy dowiedzą się, czym są produkty BIO i dlaczego są takie zdrowe i wyjątkowe. Opowiedzą o ulubionych smakach, potrawach, gotowaniu. Będą robić placuszki z kaszy z różnymi dodatkami - sosem owocowym, z ziołami, bakaliami i wszystkim, co przyjdzie do głowy.

"Modernistyczny Poznań. Czy lubimy kolor szary?" - warsztaty pod patronatem nowo powstającego konceptu architektonicznego Roosevelta 22. Dzieci dowiedzą się po co właściwie powstały bloki, co kryje się za ich koncepcją projektową, dlaczego na wielkich osiedlach jest tyle zieleni i czemu korytarze często łączą się w jedną całość. Uczestnicy warsztatów zastanowią się, gdzie w Poznaniu odnaleźć można przykłady modernizmu i czy lubią taki rodzaj architektury. Stworzą makietę swojego wymarzonego budynku, które postarają się budować przy uwzględnieniu zasad modernizmu i potrzeb najmłodszych.

Wystawa

Sercem Festiwalu będzie wystawa "Let's play!" , której kuratorką jest Ewa Solarz. Wystawa wskazuje najciekawsze przykłady polskiego designu dla dzieci - zabawek, książek i elementów wyposażenia wnętrz, które zostały zaaranżowane w atrakcyjnej formie gry planszowej. Ekspozycja ma zachęcać do zabawy i aktywnego zwiedzania, a każda z rzeczy prowokować do testowania przez wymagających użytkowników. Projekt zrealizowany w ramach obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku i prezentowany dotychczas tylko w Turcji. Powstała z inicjatywy Culture.pl na turecki festiwal Kids Design from Poland, by prezentować polskie wzornictwo dla dzieci w ramach prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza programu promocji polskiego designu na świecie.

Projektanci i producenci prezentowani na wystawie: A Good Start, Bajo, Bambaks, Boomini, Robert Czajka, Agnieszka Czop, Drache&Bär, Esy Magnesy, Granna, Szymon Hanczar, Integra Toys, Kafti Design, Klaudia Kuhn, Laboratoryart, Malafor, Minimetry, Miuki, Muc Muc, odRzeczy, Pani Jurek, Panpepe, Plich, Poor Design, Protein Design, Alicja Patanowska, Joanna Rusin, Smaga Projektanci, Trzy Myszy, UAU dla Brambla, Wooden Story, Woodszczęścia, XYstudio, Zieta Prozessdesign, Zuzu Toys. Wydawnictwa: Dwie Siostry, Czerwony Konik, Ezop, kultura gniewu, Wytwórnia.

Uwaga! Strefa testowania

Nowością Festiwalu będzie specjalna strefa testowania urządzeń kryjących się pod kategorią nowych technologii. Dzieci przyswajają najnowsze technologie naturalnie i bardzo szybko kierując się intuicją. Są doskonałymi uczniami, ale też bezpośrednimi krytykami. W strefie testowania znajdą się m.in. konsola Knocker, która wykorzystuje prostą grę w odbijanie piłki, w połączeniu z rejestrowaniem każdego uderzenia i komendami graczy, do stworzenia bardzo dynamicznej interaktywnej gry. Dice + to z kolei innowacyjne urządzenie, które daje możliwość grania w gry na iPadzie lub tablecie z Androidem za pośrednictwem Bluetooth. Wszystkie urządzenia będzie można poznać, przetestować i ocenić.

Kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów

Od początku istnienia Festiwalu pokazujemy dobrze zaprojektowane produkty dla dzieci - książki, zabawki, ubrania, akcesoria. Dla rodziców kiermasz to okazja do zdobycia wyszukanych przedmiotów, a dla polskich marek - doskonały sposób na promocję własnych produktów.

ZOBACZCIE PLAKAT>>

Przypominamy, Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci odbędzie się 26 i 27 września w Concordia Desin w Poznaniu (ul. Zwierzyniecka 3). Więcej informacji znajdziecie tu>>

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA