Na (foto)tapecie

Wielkie zdjęcia na ścianach nadają indywidualny charakter wnętrzu

 

 

Wiele osób marzy o fototapetach w swoim domu. Fototapety nadadzą charakteru każdemu pomieszczeniu, powiększą optycznie przestrzeń, ale nienajlepiej wyglądają w przeładowanych wnętrzach. Można znaleźć szeroką ofertę kilku firm zajmujących się tym tematem.

 

 

Fot. fototapety.com.pl

 

Obecnie wybór jest większy a fototapety poza ścianą, mogą znaleźć się na suficie, drzwiach czy na meblach. Modne są zdjęcia roślinne w dużym powiększeniu. Często są stosowane w sypialniach.

 

Fot. clipso-design.com

 

Bardzo ciekawie wyglądają fotografie mocno podświetlonych liści. Mogą wnieść do wnętrza nastrój lata i dużą dawkę optymizmu.

 

Fot. clipso-design.com

 

Fototapety na wszystkich ścianach są dosyć ryzykowne. Mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie i wprowadzić w nim chaos, dlatego dobrze wyglądają w dużych, doświetlonych wnętrzach, gdzie powtarzany, umiejętnie zastosowany, ażurowy motyw nie przytłacza.

 

Fot. clipso-design.com

 

Zdjęcie kwiatów w dużym powiększeniu, z nietypowej, "żabiej" perspektywy, daje ciekawy efekt. Jest w tym coś bajkowego - można się poczuć jak owad, siedzący wśród traw, wpatrzony w niebo.

 

Fot. eijffinger.com

 

Ostre kolory i czarne tło tworzą duży kontrast. Taka fototapeta to dominujący element we wnętrzu. Ogranicza częste zmiany kolorów, dodatków, wymusza pewien styl, ale znajdzie wielu zwolenników.

 

Fot. clipso-design.com

 

Zdjęcia współczesnych fototapet nie zawsze są naturalne. Są graficznie przetwarzane przez artystów. Tworzą nową jakość.

 

Fot. clipso-design.com

 

Zamiast obrazu na ścianie- grafika w formie fototapety:

 

Fot. clipso-design.com

 

Fototapety mogą być interesującym elementem w klasycznie urządzonym wnętrzu. Przełamują standardowy wizerunek takiego pomieszczenia. Wnoszą świeżość, szczyptę humoru.

 

Fot. clipso-design.com

 

Współczesny eklektyzm, łączący to co klasyczne (wnętrze, meble) i nowoczesne (fototapeta).

 

Fot. clipso-design.com

 

Zabawa formą. Meble o klasycznym kształcie, wykonane zostały z nietradycyjnych materiałów (metal).

 

Fot. eijffinger.com

 

Nowym rozwiązaniem jest umieszczenie fototapet na suficie. Miło zasypiać lub budzić się w takiej sypialni.

 

Fot. clipso-design.com

 

 

Ciekawą propozycją są prace polskich fotografów w formie fototapet. Poniżej zdjęcia Uli Tarasiewicz, które dają możliwość podziwiania we wnętrzach typowych, polskich krajobrazów i surowej przestrzeni miejskiej, bez upiększania rzeczywistości.

 

Fot. wallphotex.com

 

Łatwy dostęp do wydruków wielkoformatowych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na stworzenie własnej fototapety, wykorzystując do tego zdjęcia z rodzinnego albumu. Zdarza się, że osoby, które chcą mieć coś wyjątkowego zamawiają profesjonalną sesje fotograficzną, a zdjęcia z niej umieszczają na ścianach lub meblach mieszkania czy domu.

 

Monika Grabowska