Piękne grzanie

Czy można podziwiać urodę grzejnika? - okazuje się, że tak! Klimat naszej części świata wymaga dogrzewania w porze jesienno - zimowej, stąd taka różnorodność dostępnych rodzajów i form grzejników.

Niestety, słońce nie operuje już tak jak latem, pora chłodnych dni i nocy będzie trwać w naszym kraju przez kilka najbliższych miesięcy. Ubieramy się coraz cieplej by zachować jak najwięcej potrzebnego ciepła. Byle przetrwać. Byle przeczekać. Coraz więcej czasu spędzamy w domach podziwiając piękną złotą jesień i białą zimę za oknem. Zanim wiosna powróci musimy zachować ciepło domowego ogniska. Jak to zrobić? To proste, odkręcić grzejnik. Tylko jaki to ma być grzejnik? Najlepiej by był sprawny, ekonomiczny i do tego piękny.

Tradycyjne "żeberka" powoli zanikają,  w ich miejsce mamy możliwość zastosowania różnych rozwiązań. Technologia jest dziś już tak rozwinięta, że umożliwia produkcję grzejników o bardziej skomplikowanych kształtach a projektanci prześcigają się w tworzeniu wymyślnych wzorów.

Grzejnik Vasco -Niva

Coraz ciekawsze formy przybierają zarówno grzejniki łazienkowe jak i pokojowe. Te pierwsze łączą ze sobą często ładną formę z funkcją np. grzejnik w połączeniu z lustrem lub uchwytami na ręczniki, łącząc przy tym nowe materiały takie jak drewno i szkło (Termix Genua).

Grzejniki pokojowe coraz częściej zaczynają wyglądać inaczej, powodując że wnętrza stają się ciekawsze. Popularność zdobywają grzejniki wyglądające jak płaskie panele, np. Vasco Niva, czy Antrax Tif, Antrax Treo. Włoska firma Antrax produkująca grzejniki Vu, Scudi, Moon i Blade, wyszła naprzeciw estetycznym oczekiwaniom klienta tworząc grzejniki o niebanalnych kształtach w formie przestrzennych rzeźb pasujących do nowoczesnych ascetycznych pomieszczeń. Zupełnym hitem zwolenników oferty tej firmy jest grzejnik Zero Otto.

Fot. antrax.it

Grzejnik Zero Otto firmy Antrax

Dla miłośników minimalizmu znajdziemy również grzejniki w formie tafli szkła, jakie oferuje SGG THERMOVIT ELEGANCE. W tym nowatorskim rozwiązaniu szyba nagrzewa się i oddaje ciepło pomieszczeniu.

Ale grzejnik to nie tylko forma naścienna. Ostatnio coraz częściej w budownictwie mieszkaniowym stosuje się duże okna, duże przeszklenia. Dla takich rozwiązań można zaproponować mało rozpowszechnione i niedoceniane grzejniki kanałowe. Cóż to takiego? Są to grzejniki "ukryte" w specjalnych kanałach w posadzce bezpośrednio przy szklanej ścianie. Możemy je przesłonić kratką metalową lub wykonaną z drewna np. jesionowego bejcowanego lub egzotycznego. Takie rozwiązanie zaleca się w szczególności, gdy nie ma możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego oraz gdy chcemy zastosować parkiet z drewna naturalnego jako wykończenie podłogi. Decyzję o wyborze takiego grzejnika musimy podjąć najpóźniej przed wylewaniem posadzek a najlepiej w fazie przygotowywania projektu budowlanego domu. Grzejniki kanałowe znajdziemy u takich producentów jak Zehnder i Jaga.

Przykład grzejnika kanałowego

Grzejnik projektu Joris Laarman

Wychodząc naprzeciw współczesnym trendom został niedawno zaprezentowany grzejnik naśladujący naturalne motywy roślinne zamknięte w barokowe kształty (grzejnik zaprojektowany przez Joris Laarman). Doskonale prezentuje się w zestawieniu z antykami. Takie rozwiązanie z pewnością wybiorą zwolennicy mieszkań o klasycznym charakterze.

babeczkaa

Więcej o:
Copyright © Agora SA