W świecie iluzji

Kupując kubek lub talerz coraz częściej możemy zostać zaskoczeni

 

Współczesna ceramika lubi zaskakiwać swą nieoczywistością. Porcelanowy kubek, który do złudzenia naśladuje ten plastikowy jednorazowy do napojów, wazon w kształcie kalosza, czy miseczki, wyglądające jakby przed chwilą wykonane zostały w technice origami - wszystko stworzone po to, by zadziwić.

Kubki projektu Roba Brandt'a to wbrew pozorom nie plastikowe jednorazówki, lecz ceramiczne naczynia wielokrotnego użytku.

 
Inspirująca może być nazwa przedmiotu. W tym przypadku kawałek ciasta (piece of cake) projektanci ze studia Job  zamienili na pojemnik -  ciasto pokoju (cake of piece)

 
Wazon - kalosz to jeden z pomysłów  studia projektowego Qubus design. Wykonany jest oczywiście z ceramiki.

Daily Aesthetics to kolekcja inspirowana używanymi przez nas na codzień pojemnikami na jedzenie. W jej skład wchodzi między innymi wydmuszka do jajek, karton od mleka, butelka po napoju, puszka. Te klasyczne formy wykonane zostały jednak z ceramiki i spełniać mogą nowe funkcje.
Ceramiczne tacki od Seletti. Alternatywa dla klasycznych jednorazowych grilowych talerzyków.
Tworzywo zmieniło funkcję przedmiotu z jedno na wielorazowego użytku, z użytkowego na dekoracyjny. Zestawienie powszechnie znanego kształtu z nietypowym dla niego, trwałym materiałem przyniosło zaskakujące efekty, z korzyścią dla środowiska naturalnego.
Marta Kołacz