Szklana pogoda

Pięknie odbijające światło szkło, rozjaśni wnętrze i nada mu indywidualny klimat.

 

 

W latach 90. szkło przeżywało okres swojej świetności, zwłaszcza to stosowane we wzornictwie mebli. Szklane stoliki, szklane barki, przeszklone regały, półki. Po latach ciężkich meblościanek, szkło wnosiło powiew zachodniego stylu, pachniało lekkością, uosabiało ducha nowoczesności. Dziś, kiedy w sklepach mamy taką różnorodność, zostało przypisane amatorom minimalizmu i purystom. Niesłusznie, bo innowacyjne wykorzystanie szkła może zainspirować każdego. Obecne metody wytwarzania szkła znacznie różnią się od tych z 1959 roku, kiedy to Pilkington wymyślił idealnie płaską taflę. I dają znacznie ciekawsze efekty. Nowe techniki pozwalają architektom i projektantom nadać wnętrzu niepowtarzalny i unikalny charakter. Jedną z nich jest metoda fusingu, którą polska firma Villa Glass Studio przywiozła z Duisseldorfu. Polega ona na ''odlewaniu'' szkła z formy ceramicznej. Wykorzystuje płaskie szkło, które podczas wypalania zamienia się w płaskorzeźby. Choć cały zabieg jest drogi, umożliwia tworzenie niepowtarzalnych wyrobów.

 

 

Szkło może działać jak beton architektoniczny, można je wykorzystać na ścianach prysznicowych, jako blat kuchenny, glazurę czy terrakotę. Użyty jako ścianka działowa zastąpi karton-gipsy. Nie trzeba się martwić o jego wytrzymałość, jest hartowane, odporne na ciepło, nie rysuje się. Posiada tez wielka zaletę - łatwo się czyści.

 

 

 

Ale co jest najbardziej fascynujące to wygląd. Nowoczesne systemy produkcji sprawiły, że szkło może wyglądać jak plastik, naśladować drewno czy udawać stal. Ale nie tylko. Technika nadruków cyfrowych na szkle pozwala uzyskać efekty, jakie tylko podpowie nam wyobraźnia. Wzory, faktury, kolory - bez ograniczeń.

 

 

 

Wielkie koncerny i firmy budowlane poznały się już dawno na fantastycznych efektach, jakie daje szkło. Dlaczego więc nie wykorzystać go w aranżacji naszych wnętrz? Zwłaszcza tam, gdzie nie wiemy jak doświetlić pomieszczenie. Pięknie odbijające światło, rozjaśni wnętrze i nada mu indywidualny charakter.

 

 

 

e.

Więcej o: