Wystawa najlepszych dyplomów!

Wernisaż w krakowskim Bunkrze Sztuki.

7 marca b.r. o godz. 18.00 w Bunkrze Sztuki w Krakowie, już po raz piaty bedziemy mogli obejrzec przeglad najlepszych prac studentów uczelni artstycznych w Polsce, z zakresu grafiki użytkowej i wzornictwa. Ze 115 nadesłanych prac grono jurorów magaznu 2+3 , Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, niezależnych projektantów i przedstawicieli studentów wybrało 26 prac. Nie chodziło jednak o wyłonienie zwycięscy, bowiem przegląd nie miał formuły konkursu, tylko o zaprezentowanie najciekawszych zeszłorocznych dokonań. Tegoroczna edycja konkursu nie tylko prezentuje wysoki poziom twórczości, ale jest dowodem na realne współdziałanie sztuki i przemysłu. Honorowy patronat nad wystawą objęła firma Vox, która sama znana z dobrego designu, zaangażowała sie w promocje przedsięwzięcia, a niektóre z prezentowanych prac juz można kupić! Z roku na rok wystawa cieszy sie coraz większym zainteresowaniem. W tym roku zostanie pokazanych 21 prac magisterskich i 5 licencjackich. Każda porusza, inny problem, z innych materiałow korzysta, czym innym się inspiruje.Ale właśnie taki był zamysł organizatorów - pokazać ,że w Polskim projektowaniu dużo sie dzieje, a przede wszystkim ,że dzieje się dobrze.

Projekt Michała Glogowskiego, pojazd do odśnieżania dachów " Roofus" ma szanse na wygraną w prestiżowym Iternational Design Competition 2007/JDF w Osace.

Wystawa była już pokazywana w Cieszynie na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem.

embed
embed
embed

Prace młodych projektantów wywołały dyskusje na temat możliwości przebicia się na rynku, różnic i trendów w Polsce i zagranicą. Po Cieszynie wystawa pojedzie do Poznania ( Międzynarodowe Targi Poznańskie, 28.05-31.05), a pózniej do Warszawy ( Biblioteka Uniwersytecka 8.10-24.10).

A oto kilka z prezentowanych prac.

Fot.2+3d

Fot.2+3d

Agnieszka Bar

Zestaw naczyń zatytuowany " Na palec". Okrągłe zagłębienia nie tylko sa estetycznym wyróznikieem, ale także mają funkcję użytkową - ułatwiają trzymanie.

Fot.2+3D

Fot.2+3D

Jędrzej Iwanicki

Lumini - lampa z pamięcią kształtu.Nowatorski pomysł polega na wykorzystaniu polimeru SMP, który "zapamiętuje kształty". Pocięte pasy pod wpływem ciepła rozchylają się, tworząc piękny wzór i zwiększając tym samym pole świecenia.

Fot.2+3D

Dorota Kulawik

Mebel łączący w sobie cechy sofy i dywanu .

Dywan jest świetną propozycją dla ludzi, którzy lepiej i swobodniej czują sie leżąc na podłodze niz na kanapie. W projekcie autorka zastosowała wzmocnienia ze sklejki i łamania matriału. Pozwalają one na dowolne układanie materiału i tworzenie całkiem wygodnych oparć.

Fot.2+3D

Krystian Kowalski

Zestaw mebli tapicerowanych Trim powstał z myślą o przestrzeni biurowej i publicznej. Z inspiracji technologią laserowej obróbki aluminium, powstała część tapicerowana. Najpierw zosatał wycieta, a potem "zbigowana" w niektórych miejscach, tworząc charakterystyczne zagięcia. Krzesło Trim trafiło juz do produkcji w firmie Iker i jedziło po Polsce z wystawami "Dizajn - Polskie drogi", Prodeco 2007, design w Łodzi.

Fot.2+3D

Monika Elikowska-Opala

"Fałdy, bufy, plisowanie" - sposoby wykorzystania materiału w projektowaniu. Monika Elikowska-Opala wykorzystuje bardzo modny materiał, jakim jest filc. Praca jednak pokazuję, że nie wszystko jeszcze w tej materii zostało powiedziane. Bufki, fałdy filce pozostają w ukryciu. Pokazują się, gdy materiał zostanie odpowiednio ściągnięty, tak jak w mechaniźmie taśm firanowych.

Wystawę organizują: kwartalnik 2+3D, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie przy współpracy z Meble Vox, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.

e.

Więcej o:
Copyright © Agora SA