Śmieciowy design

Kontrowersyjna porcelana i szkło.

 

Inspiracje ulicą widać wszędzie: w modzie, malarstwie, muzyce i słownictwie. Zwyczajny śmieć może stać się kawałkiem sztuki i to użytkowej. Designerzy sięgają do śmietnika i ze zgniecionych puszek, kubków, na których widać odcisk naszej ręki, tworzą nową wartość. Opakowania po fast-foodach, jednorazowe naczynia, czyli rzeczy powstałe z myślą tylko i wyłącznie o ich funkcjonalności, nagle zwracają uwagę projektantów swoim wyglądem. Przywracają wartość rzeczom odrzuconym.

 


Tak zrobiła Lorena Barrezueta, projektantka z Nowego Jorku serią naczyń ''żywcem'' przeniesionych z ''jednorazówek'', na porcelanę.

 

Fot.lorenabarrezueta

Fot. lorenabarrezueta

 

Fot.orenabarrezueta

Fot.lorenabarrezueta

Fot.lorenabarrezueta

Fot.lorenabarrezueta

 

Virginia Sin też zainteresowała się tym trendem i w 2008 powstała kolekcja porcelanowych talerzy wyglądających jak te zużyte, papierowe. Są bardzo cienkie i tak lekkie, jak te oryginalne. Można bez obaw myć je w zmywarce i używać w mikrofalówce.

 

Fot.virginiasin

 

Fot.virginiasin

Fot.virginiasin

 

Firma Seletti stosuje prosty lecz jakże efektowny trik - plastik zmienia w szkło.

 

 

Fot.seletti

Fot.seletti

 

Łatwo można pomylić z plastikowym kubek Roba Brandt'a. Poznasz,że to ceramika tylko po wadze.

Fot.madeindesign

Fot.madeindesign

 

Porcelana de goey, wypalana w wysokiej temperaturze, projekt Modus Design, czyli Marka Cecuły,projektanta, którego prace znajdują się w kolekcjach kilkunastu najważniejszych muzeów amerykańskich i europejskich,m.in. American Craft Museum , Los Angeles County Museum of Art,Museum of Fine Arts.

 

 

Fot.galeriaopera

Fot.galeriaopera

 

Taca jak pognieciona kartka papieru, to również projekt Marka Cecuły.

 

 

Fot.galeriaopera

Fot.galeriaopera

 

e.