Warsztaty "Meblościanka 2008" z Tomkiem Rygalikiem

Meblościanka - to tytuł warsztatów designu dla młodych projektantów i studentów szkół artystycznych z projektantem Tomkiem Rygalikiem, które odbędą się w dniach 28 do 31 maja podczas Międzynarodowych Targów Meble 2008 w Poznaniu. W projekcie weźmie udział grupa studentów z Royal College of Art z Londynu.

 

 

 

Organizatorem warsztatów jest firma Vox (marka Meble Vox), która przewiduje wdrożenie kilku najlepszych modeli do produkcji. Współorganizatorem warsztatów jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Międzynarodowe Targi Poznańskie, partnerem projektu - Royal College of Art. Przez trzy dni młodzi projektanci (do 30 roku życia) i najzdolniejsi studenci szkół artystycznych z całej Polski (zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2008 na adres mailowy mebloscianka@voxdesign.pl) oraz grupa studentów z renomowanej uczelni Royal College of Art z Londynu będzie pracowała nad projektami meblościanki. Temat warsztatów nie jest przypadkowy - ''Meblościanka 2008'' to bowiem próba zderzenia typologii rodem z PRL ze współczesnością. Dzięki warsztatom i kreatywnym pomysłom młodych projektantów zakorzeniony w ciasnych blokowych mieszkaniach mebel ma szanse zyskać zupełnie nowy wymiar. Aby sprostać temu zadaniu, organizator - Meble Vox zaprosił do poprowadzenia warsztatów Tomka Rygalika jednego z najbardziej znanych polskich projektantów. Rygalik jest absolwentem londyńskiej Royal College of Art jej pracownikiem naukowym. Obecnie prowadzi także własne studio projektowe w Londynie projektuje m.in. dla firm Moroso, Artek i Heal's. W ubiegłym roku poprowadził także warsztaty ''Rzecz Zaradna'' dla studentów ASP z Katowic, których efekty m.in. - przedmioty użytkowe, dekoracyjne, siedziska można było oglądać na wystawach m.in. w Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, podczas Festiwalu Designu w Łodzi. Specjalnie na potrzeby warsztatów zaadaptowana została hala 6A MTP, gdzie stworzony zostanie park maszynowy i zgromadzone materiały niezbędne do wykonania modeli. Przez wszystkie trzy dni trwania warsztatów będzie można oglądać poszczególne etapy prac projektantów. Gotowe prototypy meblościanek zostaną zaprezentowane podczas finisarzu 31 maja, w ostatnim dniu targów. Od 10 do 15 modeli powstałych podczas warsztatów będzie prototypowanych przez Meble Vox, a następnie prezentowanych podczas wystaw w ramach imprez związanych z designem w kraju i za granicą.

- Zdecydowaliśmy się na organizację warsztatów, ponieważ wiemy jakie zaskakujące i ciekawe rezultaty może przynieść taki międzynarodowy projekt. Na co dzień pracujemy z projektantami i podziwiamy ich nieokiełznaną wyobraźnię. Warsztaty, w których swoje talenty zaprezentują najlepsi młodzi projektanci z wielu stron świata przyniosą z pewnością zupełnie nowe, zaskakujące spojrzenie na ''meblościankę''. Najlepsze projekty (od trzech do pięciu) mają szansę na wdrożenie do naszej oferty, a kilkanaście zostanie po warsztatach wykonana w profesjonalny sposób, by następnie pokazać efekty warsztatów podczas polskich i zagranicznych wystaw designu. Ważne, że cały projekt realizowany jest na terenie MTP w czasie targów ''Meble 2008''. Będzie to znakomita okazja, żeby wystawiający się na targach producenci mebli przyjrzeli się pracy projektantów. Ważne, aby polski przemysł meblarski, także mniejsze firmy, edukowały się w tym kierunku - mówi Piotr Voelkel, prezes Vox Industrie S.A. (Meble Vox).- mówi Piotr Voelkel, prezes Vox Industrie S.A. (Meble Vox).

 

Źródło: materiały prasowe