Jak zaaranżować salon?

O urządzaniu wnętrz można mówić dużo i długo. Zasad jest wiele, poniżej zostaną zaprezentowane najważniejsze z nich. Każdy może wybrać coś dla siebie i urządzać tak jak lubi.

Problematyka urządzania wnętrz jest stara jak świat. Ludzie każdej epoki zastanawiali się jak mieszkać, jakich materiałów i rozwiązań użyć by mieszkanie było funkcjonalne, bezpieczne, konsekwentne a przede wszystkim piękne.

Jesteśmy coraz bardziej wymagający, znamy swoje potrzeby i oczekiwania. Z drugiej strony rynek oferuje nam tak wiele różnych możliwych rozwiązań, że trudno nam się odnaleźć. Na co zwracać uwagę, by nasz dom nie tylko nadawał się do mieszkania, ale stał się naszym azylem, miejscem, do którego zawsze chcemy wracać.

Aranżacja pokoju dziennegoAranżacja pokoju dziennego Fot. team7usa.com

Fot. team7usa.com

Najważniejszymi pomieszczeniami w domu są pokój dzienny, kuchnia , sypialnia i łazienka . W zależności od wielkości rodziny i jej potrzeb pojawiają się jeszcze pokoje dziecięce, gabinet, biblioteka, pokój gościnny, toaleta, jadalnia czy pokój telewizyjny.

Na początek zastanowimy się, jaki powinien być pokój dzienny. Zawsze jest to centralne miejsce w domu, choć niektórzy twierdzą, że to właśnie kuchnia bywa jego sercem. Jeśli o salonie mówimy, że jest centralnym miejscem w domu, to wiadomo, że skupia się tam życie rodziny. Dlatego na początek bardzo ważne jest określenie potrzeb mieszkańców, określenie funkcji, jakie będzie pełnić w ich życiu.

Aranżacja pokoju dziennegoAranżacja pokoju dziennego Fot. freshome.com

Fot. freshome.com

Najczęściej pokój dzienny łączy w sobie funkcje pokoju wypoczynkowego, pokoju z kominkiem , jadalni i pokoju telewizyjnego. Na pewno wszyscy się zgodzą, że powinno to być miejsce o charakterze reprezentacyjnym. Jak połączyć albo jak wyodrębnić poszczególne funkcje w pokoju?

Aranżacja pokoju dziennegoAranżacja pokoju dziennego Fot. durapalm.com

Fot. durapalm.com

Podział wnętrza na poszczególne funkcje nie może następować w wyniku podziału dodatkowymi ściankami. Tutaj poszczególne części pokoju będą wynikać z umownych podziałów tworząc nadal jedną, duża przestrzeń. Dzielić poszczególne miejsca w pokoju możemy za pomocą odpowiedniego oświetlenia , koloru ściany, powierzchni podłogi, sufitu czy ustawienia mebli. Na przykład w kąciku telewizyjnym czy miejscu do czytania umieścimy delikatne, dyskretne światło - podświetlone nisze albo wygodną, stojącą lampę, która pozwoli nam czytać ulubione lektury. W miejscu gdzie będzie stał stół, przyda się oświetlenie górne, natomiast tam gdzie będą stały sofy i fotele, zlokalizowane może być zarówno oświetlenie górne i ścienne. Podobnie wydzielić możemy poszczególne funkcje w pokoju dziennym za pomocą okładzin ściennych. W miejscach, w których będziemy spożywać posiłki ściany mogą być w innej tonacji lub z innego materiału niż miejsce gdzie zlokalizowany będzie kominek. Tutaj możemy wykorzystać nie tylko farby, ale również tapety, okładziny z kamienia naturalnego czy z drewna (np. drewno egzotyczne, które nadaje wnętrzu ciepła).

Aranżacja pokoju dziennegoAranżacja pokoju dziennego Fot. freshome.com

Fot. freshome.com

Często w pokoju dziennym jest też wydzielone miejsce na aneks kuchenny. Rozwiązanie takie ma swoich zwolenników i przeciwników. Na forach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz trwają dyskusje, o tym co bardziej praktyczne, co modne. Nie ma recepty i jednego rozwiązania tego dylematu. Ile osób tyle jest potrzeb i rozwiązań. Warto pamiętać by wszystkie elementy były spójne i zharmonizowane. Samo wnętrze powinno być zaprojektowane zgodnie z naszymi potrzebami, nigdy dokładnie takie, jakie dyktują nam wnętrzarskie czasopisma. Tam możemy tylko szukać inspiracji .

babeczkaa

Zobacz także:

Urządzamy pokój dzienny - przez internet!

Światło w domu - nowe rozwiązania

Wybierz idealną sofę do salonu

Więcej o:
Copyright © Agora SA