W różnych odcieniach purpury

Dni stają się coraz krótsze, lato odchodzi, w pamięci zostają wrzosy, lawenda, smak śliwki. Zobacz jak te przepiękne kolory mogą wyglądać w aranżacji domu.
l
l
l
Jakie skojarzenia przychodzą do głowy, kiedy pomyślimy o kolorze purpury? Najczęściej, że jest to kolor, który kojarzy się z czerwienią. Jednak purpura to nie tylko ten odcień. Wiele odmian purpury odbiega od czerwieni, są to odcienie powstałe z mieszaniny czerwonego i niebieskiego. W różnych natężeniach odcienie purpurowego mogą przypominać kolor bakłażana, śliwki, irysów, lawendy czy wrzosów.
l
l
Fot. dominomag.com
l
l
Fot. dominomag.com
l
l
Kolor purpurowy kojarzy się też z duchowością, jest używany w wielu symbolach religijnych. Poza tym jest kolorem spokojnym, tajemniczym, symbolizuje powagę i odpowiedzialność.
l
l
Jakie pomieszczenia możemy zaaranżować w odcieniach purpury? Kolor ten dobrze się komponuje w dowolnym miejscu, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i pomysłów. Należy pamiętać, że może dać efekt w ciepłej lub zimnej tonacji w zależności od tego, z jakimi kolorami jest połączony.
l
l
Fot. dominomag.com
l
l
Fot. purplearea.com
l
l
Warto pamiętać, że na początek, kiedy jeszcze nie jesteśmy przygotowani na zdecydowane zmiany w naszym mieszkaniu, możemy zmienić jego aranżację poprzez dodanie pojedynczych elementów w kolorze fioletowym. Będą dobrze wyglądać w towarzystwie bieli, żółtego i zieleni. Postępując w ten sposób, ostrożnie zmienimy wygląd konkretnego pomieszczenia, wnętrze nabierze ciekawego wyglądu poprzez zastosowanie purpurowych akcentów. I jeśli nam się to spodoba, nie przesadzajmy z kolorem. Pozostańmy tylko przy niewielkich elementach.
l
l
Fot. dominomag.com
l
l
Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami zdecydowanych kolorów, lubimy nasycone kolorem wnętrza i polubimy towarzystwo purpurowego w naszym domu a pojedyncze elementy już nam nie wystarczą, możemy spróbować pomalować ściany farbą w odcieniach śliwki lub bakłażana albo wykorzystać tapety we wzory w tych odcieniach.
l
l
Fot. hivemodern.com
l
l
Fot. 2modern.com
l
l
Fot. ceannis.com
l
l
Fioletowy może być też wykorzystany w kuchni, gdzie będzie się nam skojarzyć z owocami winorośli, kolorem czerwonego wina.
l
l
Fot. obumex.be
l
l
Odcienie purpury znajdą też zastosowanie w łazience i sypialni, ponieważ dadzą relaksujący i kojący efekt.
l
l
Fot. bastienne.com
l
l
Fot. dominomag.com
l
l
Obserwując tendencje rynkowe, można śmiało powiedzieć, że kolor purpurowy jest kolorem roku zarówno w jego romantycznym wydaniu (irys, lawenda, wrzos) jak i wydaniu ciemniejszym, lekko dramatycznym (bakłażan, śliwka). Jest kolorem roku nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również w innych dziedzinach (moda, makijaż).

 

babeczkaa

 

Zobacz także:


 

Więcej o: