Ramón Benedito w Polsce

Już niedługo, w dniach 20-23 listopada, będziemy mieli okazję gościć w Polsce słynnego hiszpańskiego designera Ramona Benedito. Warszawa, Kraków i Cieszyn otwierają się na nowoczesny design, proponując nie tylko architektom, designerom i projektantom wnętrz, ale także studentom kierunków architektonicznych i artystycznych cykl wykładów poświęconych sztuce designu, architekturze Hiszpanii oraz doświadczeniom z warsztatu twórczego mistrza. Spotkania i panele dyskusyjne wzbogaci wystawa prac projektanta

 

 

Spotkania z Ramonem Benedito odbędą się w Warszawie, Krakowie i Cieszynie. Konferencji w Cieszynie będzie towarzyszyła wystawa twórczości designera, która pozwoli wszystkim zainteresowanym zobaczyć, jak słynny projektant wciela w życie swoje idee artystyczne.

 

Wizyta Ramona Benedito w Polsce rozpocznie się od spotkania w Warszawie, gdzie w Instytucie Cervantesa 20 listopada będzie można wysłuchać prezentacji pt. ''100 lat designu barcelońskiego'', traktującej o najbardziej charakterystycznych budynkach Barcelony, słynącej z wyjątkowej architektury (np. Casa Batlló) oraz wysłuchać wykładu omawiającego dorobek barcelońskiej szkoły designu. To wyjątkowa okazja, by poznać światowej klasy designera i porozmawiać o jego doświadczeniach zawodowych. W Krakowie podobne spotkanie odbędzie się 21 listopada w Auditorium Maximum i będzie poświęcone temu samemu tematowi, co warszawskie. Oba spotkania z hiszpańskim designerem w Cieszynie będą bardziej rozbudowane i potrwają cały weekend (22 i 23 listopada). Wykład Ramona Benedito zostanie wzbogacony o prezentację pt. "Formy przemysłowe", dzięki której zobaczymy wydruki projektów i zdjęcia gotowych produktów. Wystąpienie projektanta będzie dotyczyło sposobów i technik projektowania oraz podejścia do nowych zastosowań wyposażenia. W drugim dniu cieszyńskiego spotkania Ramón Benedito poprowadzi warsztaty dla młodych projektantów.

 

Ramon Bendito

Ramon Bendito

 

 

Jak otrzymać zaproszenie na ''Projekt dizajn''

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konferencji wszystkie zainteresowane osoby. Aby znaleźć się na liście gości, najlepiej zarejestrować się na stronie konferencji www.projektdizajn.pl, gdzie można wybrać interesującą uczestnika lokalizację i pozostawić dane kontaktowe. W miarę wolnych miejsc organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby wszyscy zainteresowani otrzymali zaproszenia. Przyjazd Ramona Benedito do Polski to ważne wydarzenie branżowe, ważne zatem, by osoby związane z projektowaniem mogły wziąć w nim udział.

 

Doniczka, klient: Masgabana, 2006

Doniczka, klient: Masgabana, 2006

 

Design w światowym wydaniu

 

Ramón Benedito to światowej klasy designer z olbrzymim dorobkiem twórczym. Zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego, w tym - w 1992 roku - prestiżową Narodową Nagrodę za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseno). Jest również związany ze słynną Wyższą Szkołą Dizajnu Elisava, jedną z najbardziej znanych i innowacyjnych hiszpańskich uczelni kształcących projektantów. Zasiada także w zarządzie ADP (Association of Professional Designers).

Ramón Benedito to także założyciel eksperymentalnej grupy Transatlantic, która wniosła do światowego designu odważne i nowatorskie podejście do projektowania elementów wyposażenia domów, urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, narzędzi technicznych i naukowych oraz oświetlenia. Od 1973 r. hiszpański projektant sygnuje własnym nazwiskiem funkcjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, łączące w zaskakujący sposób finezję z funkcjonalnością.
 
 
 
Ławka Klient: Kron, 2000

Ławka Klient: Kron, 2000

 


Design na wyciągnięcie ręki

 

Ramón Benedito spotka się z polskim środowiskiem projektantów i designerów na zaproszenie firmy ROCA, dla której zaprojektował m.in. serie mebli i ceramiki łazienkowej Hall, Happening oraz wiele typów umywalek. Projektując dla firmy ROCA, poszukując poetyckiej i emocjonalnej doskonałości w przedmiotach codziennego użytku, designer doskonale wpisał się w misję firmy. Produkty ROCA wyróżniają nowoczesne wzornictwo, oryginalny styl i minimalistyczna forma - obliczone na jak najlepsze spełnianie przez przedmiot roli użytkowej. Stawiając na jakość i ciągłe urozmaicanie oferty, ROCA cieszy się coraz większą popularnością na naszym rynku. Świadczy o tym nie tylko uznanie klientów, ale także liczne nagrody, w tym Narodowa Nagroda za Wzornictwo 2002 (Premio Nacional de Diseno 2002).

 


Postępując zgodnie z zasadą Ramona Benedito: ''Rozwój umożliwia ogólnoświatowe rozumienie otoczenia'', a także chcąc podzielić się swoim doświadczeniem branżowym i zaszczepić ideę nowoczesnego wzornictwa w polskiej sztuce użytkowej, firma ROCA zaprasza na cykl wykładów i warsztatów z udziałem hiszpańskiego designera.

 

 

 

Seria ceramiki Hall, Klient: Roca, 2006

Seria ceramiki Hall, Klient: Roca, 2006

 


Partnerzy i Patroni spotkań z udziałem Ramona Benedito

Oficjalnym partnerem konferencji ''Projekt Dizajn'' jest Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, w którym odbędzie się część spotkań ze sławnym designerem. Swoim patronatem objęły również konferencję czasopisma: 2+3D, Architektura&Biznes, Dobre Wnętrze oraz portale domosfera.pl oraz urządzamy.pl.

Wizyta Ramona Benedito stanie się z pewnością dobrą okazją do szerokiej dyskusji na temat najnowszych trendów we wzornictwie, a także funkcji, jaką ma pełnić współczesna sztuka użytkowa w naszym codziennym życiu.

 

Więcej informacji>>