Usiądź wygodnie. Filc.

Filc ostatnio stał się bardzo modnym materiałem wykorzystywanym we wnętrzach. Znalazł również zastosowanie w wielu meblach do siedzenia.

 

Filc to wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie. Spilśnianie to proces łączenia włókien w zwartą masę, w którym wykorzystuje się ich naturalne właściwości. Surowcem do wytwarzania filcu może być wełna i sierść prawie wszystkich zwierząt hodowlanych oraz niektóre włókna sztuczne. Ostatnio, często do produkcji filców, stosuje się mieszanki włókien naturalnych i sztucznych.

Niedawno pojawiła się u nas notka pt. Nowe oblicze filcu, przeczytać w nim można o tym, że z filcu powstają dywany, ozdobne panele ścienne, poduszki czy podkładki na stół. Do tego repertuaru dochodzą meble: taborety, fotele, krzesła i szezlongi.

Szezlong - Rozit Arditi


Prosty mebel z brzozowej sklejki, w której zostały wycięte otwory, które zostały przetkane grubym filcem przemysłowym. Autorką szezlonga jest Rozit Arditi.

 


źródło: www.rozitarditi.com 
 

Joseph Felt Chair - Lothar Windels
Zmysłowe fałdy z grubego i cienkiego filcu są zarówno konstrukcją jak i tapicerką fotela. Odpowiednie, mocne połączenie fałd sprawia, że fotel nie potrzebuje, żadnego dodatkowego wewnętrznego wzmocnienia.

 

  
źródło: www.risd.edu

In the Round - Luflic
Krzesełko dziecięce, którego szkielet jest zrobiony ze stalowego prętu, na który został nałożony filcowy rękaw. Starannie wyprofilowane siedzisko oraz oparcie jest opracowane tak, aby przy małej powierzchni podparcia zapewniały maxymalny komfort siedzenia.

 

 

  
źródło: www.luflic.com

Oz - Cate & Nelson
Krzesło z kolorowymi warstwami filcu, które w zależności od nastroju i upodobań można przekładać jak kartki w książce. Całość jest oparta na stalowej konstrukcji polakierowanej na biało. Zaprojektowane w studiu Cate & Nelson, produkowane przez Design House Stockholm.

  
źródło: www.catenelson.com

edere_01 - isle_design
Siedzisko z filcu produkcji polskiej, który powstał w studiu isle_design. Prosta forma zaskakuje swoją prostotą i eksponuje walory materiału.

  
źródło: www.isledesign.pl

Filc'n'roll - Honorata Bianka Jakubowska
Meble zaprojektowane przez tegoroczną absolwentkę wrocławskiej ASP na kierunku Architektura Wnętrz. Kolekcja Filc'n'roll została wykonana z filcu, z naturalnej wełny, a konstrukcja została ukryta, aby nie konkurowała z walorami materiału. Formy mebli są łagodne, o zaokrąglonych krawędziach. Meble pasują zarówno do futurystycznych wnetrz, ocieplając w nich atmosferę, a jednocześnie mogą spełniać oczekiwania minimalistów i wielbicieli ekologicznych materiałów.

  

  
źródło: www.rzeczy.net

Fałdy, bufy, plisowanie - Monika Elikowska-Opala
Praca dyplomowa autorki składa się z trzech siedzisk uszytych z filcu, inspirowanych detalem ubioru - bufką. Gdy materiał jest odpowiednio ściągnięty, tak jak w mechaniźmie taśm firanowych, ujawnia się piękna struktura materiału, tytułowe bufy, fałdy i plisy. Sfałdowanie materiału, sprawia, że powstaje przestrzenny ornament powodujący naturalne wygięcie formy siedziska. Całość jest oparta na prostym stelażu, z którego można łatwo demontować i zakładać filcowe siedzisko.


źródło: dom.gazeta.pl


Glove - Edward Barber i Jay Osgerby
Piękne siedzisko, w którym tapicerka jest zrobiona z filcu (w środku jest konstrukcja ze sklejki). Połączenie dwóch kolorów, szarości i zieleni oraz atrakcyjna, nowoczesna forma krzesła sprawiają, że jest to ciekawy mebel dla wszystkich tych, którzy cenią oryginalne detale we wnętrzach.


źródło: www.swedese.se

cebrita  


Zobacz także:
Nowe oblicze filcu
Usiądź wygodnie. Kolorowy zawrót głowy
Filcowy comeback

Sofa - trzy funkcje, trzy razy brawa

Więcej o: