Zieleń w domu

Urządzając mieszkanie często zastanawiamy się, jakie rośliny będą się w nim dobrze prezentowały. Przedstawiamy propozycje roślin doniczkowych, które są znowu modne a jednocześnie dobrze spełniają rolę dekoracyjną. 
Zamioculkas zamiolistny przypomina Zamię, zaliczaną do rzędu sagowców. Od niedawna stał się popularny jak kiedyś juka czy dracena. Odznacza się grubymi, mocno zbudowanymi i pięknie lśniącymi liśćmi, w których gromadzi wodę. Posiada małe wymagania i dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki. Rośnie do 1 m wysokości, lubi ciepło, może rosnąć w miejscach półcienistych, ostre słońce może powodować na liściach brązowe plamy. Nie lubi nadmiernego podlewania. Świetnie rośnie w domu i w biurze.
 
 
 
Fot. Agencja Gazeta 
 
 
Sansewieria - (Sansevieria trifasciata) dorasta do wysokości 1 metra. Jej smukłe, grube liście magazynują wodę i swoim kształtem przypominają miecze. Ma bardzo małe wymagania, przez co jest rośliną polecaną dla zapominalskich, spokojnie można ją zostawić bez podlewania nawet na kilka tygodni. Lubi przesuszone podłoże i powietrze, może stać w lekko zacienionym miejscu. Od czasu do czasu można ją spryskać, ale nie za często. Za to lubi ciepło. Zimą w jej pobliżu nie wolno otwierać okna. Najlepiej wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach i w dużych donicach o prostym kształcie.
 
 
  
 
Fot. juliusroehrs.com 
 
 
Filodendron monstera charakteryzuje się ciekawym kształtem liści z otworami w blaszkach liściowych, przypominającym wielkie dłonie i licznymi korzeniami powietrznymi. Liście te są grube, połyskliwe, stanowią mocny akcent w pomieszczeniu.
Mimo swej dekoracyjności, wcale nie jest trudny w uprawie i nie ma wygórowanych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, dlatego najlepiej zapewnić mu stanowisko półcieniste. Jeżeli chodzi o podlewanie, to wymaga umiarkowanego w okresie od wiosny do jesieni, później troszkę mniej. Osiąga dość duże rozmiary, zatem należy zapewnić mu sporo miejsca.
 
 
  
 
Fot. toptropicals.com 
 
 
Papirus, a właściwie cibora papirusowa jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Egiptu.
 
 
 
Fot. jardins-interieurs.com 
 
Jest to roślina ozdobna, której liście układają się w promieniste pióropusze, osadzone na wierzchołkach prostych, nagich pędów. Przywodzą one na myśl zielone mini-parasolki.
W stanie naturalnym cibora rośnie na bagnach, dlatego wymaga podłoża stale wilgotnego. Roślinę należy często zraszać, przesuszona często więdnie, żółknie i przy dłuższej suszy ginie, dlatego nie nadaje się dla osób często wyjeżdżających. Jednak, jeśli zdecydujemy się na nią i zapewnimy troskliwe podlewanie, odwdzięczy się nam szybkim rozrostem i wysokością dochodzącą nawet do 2,5 metra.
 
 
babeczkaa
 
Zobacz także:
 
Donice i osłonki 
 
Parapety wewnętrzne 
 
Najwięcej witaminy mają rosliny