Jak urządzic pokój dla studenta?

Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Izabella Niesiołowska z biura projektowego Dudesign

 

Pytanie:

 

Witam,

Jestem studentem mieszkającym z rodzicami i borykam się ze sporym problemem. Mam pokój, który jest moim zdaniem całkowicie niepraktyczny i nieustawny mimo swych rozmiarów. Wkrótce czeka go kapitalny remont. Chce z niego wyrzucić wszystko, zostaną jedynie stosunkowo nowe panele (jasne), które za jakiś czas również planuje zmienić na ciemny parkiet. W między czasie ściany pokoju zostaną również odświeżone. Jako, że mieszkam w starej kamienicy i nie wszystkie ściany  są idealne przewiduje również położenie gładzi na ścianach oraz pociągnięcie kabli pod nowe punkty oświetleniowe.Ze starych czasów w pokoju zachowały się drzwi, które planuje oskrobać z paskudnej farby olejnej i pobejcować. Mój pokój musi spełniać rolę salonu, gabinetu i sypialni.. wiem, wiem, może być ciężko.  Potrzebuje biurka przy którym mógłbym usiąść przy notebooku, jak i miejsca gdzie mógłbym ugościć kogoś znajomego, miejsca w którym po rozłożeniu łóżka mógłbym liczyć na ciepłe światełko sprzyjające nocnej lekturze. Liczę na waszą pomoc :)

Gorąco pozdrawiam i załączam nieprofesjonalny rzut mojego pokoju ;)

Tomasz Pełka

 autor: Tomasz Pełka

 

Odpowiedź:

 

Pan Tomasz chciałby żeby  jego pokój spełniał kilka funkcji  jednocześnie . Ponieważ pokój jest długi, wąski i wysoki projekt powinien sprostać założeniu  optycznego poszerzenia i skrócenia pomieszczenia.  Rezultat taki można osiągnąć  dzieląc go na trzy części podkreślone kolorem. Proponuję pomalować  sufit również w kolorach ścian, tak aby obniżyć  wzrokowo pomieszczenie i uzyskać  efekt przytulności.

Główną zasadą projektu było przypisanie poszczególnemu kolorowi danej użyteczności. Kolory mogą być różne w zależności od upodobań. Proponuję kolory  kontrastowe, które wyróżnią  strefy:

Białą - sypialnianą. Najbardziej oddalona strefa od okna i dlatego powinna być najjaśniejsza. Wysokość w tym przypadku  to atut, który można wykorzystać   montując  antresolę   z materacem.  Część uzyskanej  niszy wypełnia szafa, która  będzie dawała wrażenie wolnej przestrzeni. Wisząca na ścianie, przy łóżku, lampa z ruchomym ramieniem  oświetli także tę część pokoju,

Zieloną - salonową. Znajduje się w centrum pokoju i świetnie będzie się  w niej komponowała rozkładana  sofa i pufy. To miejsce  wypoczynku, gdzie można ugościć przyjaciół, posłuchać muzyki lub poczytać,

Grafitową - miejsce pracy. Przy oknie zamontowano szeroki  blat oraz ustawiono dwie szafki z szufladami. Na ścianie po prawej stronie wiszą półki na CD.

Efekt specjalny osiągnięto przy pomocy trzech prostokątnych tkaninowych lamp w zielonej części sufitu. Białe i czarne meble uzupełniają  wystrój pokoju.

 

Izabella Niesiołowska, biuro projektowe Dudesign

 

 

Więcej o: