Urządzamy poddasze

Mieszkania na poddaszu to miejsca niezwykłe. Stąd mamy bliżej i do słońca i do gwiazd, no i te malownicze widoki na pobliskie dachy. Aby urządzić na poddaszu mieszkanie jasne i przestronne należy pamiętać o kilku zasadach.

Okna

Przede wszystkim musimy doświetlić poddasze poprzez zamontowanie okien dachowych. Przy dużej liczbie skosów dobrze sprawdzają się okna połaciowe połączone z kolankowymi. Zapewniają niezwykłe widoki i dodają mieszkaniu przestrzeni. Należy pamiętać o zainstalowaniu rolet pozwalających regulować ilość wpadającego światła.

Podział przestrzeni

Aranżująca przestrzeń poddasza najlepiej zostawić jak najwięcej otwartej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się tu otwarta kuchnia. Wydzielenie pokoi przy użyciu szklanych ścianek działowych i zastosowanie szklanych drzwi da nam złudzenie większej przestrzeni. Warto też wykorzystać maksymalnie wysokość poddasza zostawiając otwartą przestrzeń po sam szczyt dachu (bez stropu czy podwieszanego sufitu). Przy takim układzie ścianki działowe mogą być u góry otwarte lub wykończone szkłem lub kolorowym pleksi. Taki zabieg powiększy optycznie przestrzeń a kolor może być ciekawym akcentem.

fot. Fakro

Kolory

By uzyskać świetliste i jasne wnętrze najlepiej sprawdzają się jasne kolory ścian i podłogi. Biel, jasne żółcienie, jasne brązy powiększają przestrzeń. Użycie pomarańczu rozświetli pomieszczenie.

Ściany, skosy i sufit malujemy tym samym kolorem dzięki czemu unikniemy podkreślania skosów uzyskując spójną bryłę wnętrza. Także duże meble jak np. kanapa czy szafa powinny być w tym samym jasnym kolorze. Mieszkanie warto ożywić wprowadzając akcenty mocnego koloru w dodatkach (poduszki, fotele, krzesła). Dobrze sprowadzi się jasna kanapa wtapiająca się w tło mieszkania z kolorowymi poduszkami i fotelami.

Pamiętajmy że ujednolicenie barw w całym mieszkaniu wprowadza harmonię i powiększa przestrzeń. Ograniczymy więc liczbę kolorów do dwóch, trzech.  

Meble

Optymalnym rozwiązaniem na wykorzystanie skosów jest wykonanie mebli na zamówienie.

Najlepiej sprawdzają szafki z drzwiczkami przesuwnymi. Szuflady i wysuwane szafki na kółkach pozwalają wykorzystać przestrzeń nawet pod niskimi skosami. Po ich wysunięciu na środek pokoju, mamy łatwy dostęp do zawartości. Elementy zabudowy wykonane w tym samym kolorze co ściany nie będą podkreślać skosów. Natomiast wykonanie zabudowy z szafek przeszklonych i podświetlonych optycznie powiększy przestrzeń. Umieszczenie pod skosami kilku niskich komódek, stylowej skrzyni lub kufra podkreśli klimat poddasza. Zamontowanie do nich kółek ułatwi ich przesuwanie. Pod skosem, na niskich półkach, możemy też umieścić sprzęt rtv. Unikajmy dużych, ciężkich, wysokich mebli i regałów nawet na pionowych ścianach kalenicy. Pod skosem zaczynającym się na wysokości nie mniejszej niż 140 cm zmieści się normalna kanapa. By nie przytłoczyć przestrzeni najlepiej wybrać lekkie, niskie modele. Nie przytłaczajmy pomieszczenia rozłożystym zestawem wypoczynkowym z dużymi oparciami. Lepsze są fotele bez oparcia na cienkich nóżkach. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie do siedzenia kilku puf, poduch i worków sako. Pionowe ściany poddasza to dobre miejsce na zawieszenie obrazów, zdjęć i półek na książki. Stół z krzesłami umieszczamy w najwyższym miejscu poddasza. Miejsce do pracy dobrze jest zorganizować pod oknami połaciowymi (pamiętając o zamontowaniu w nich rolet). W kuchni sprawdzą się niskie szafki zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz.

fot. Fatty.pl

Łazienka

Skos w łazience jest dobrym miejscem na umieszczenie wanny. Należy jednak pamiętać o takim usytuowaniu poszczególnych sprzętów aby korzystanie z nich było wygodne. Zbyt niski sufit nad wanną uniemożliwi nam wejście do niej. Zachowanie właściwych odległości jest również bardzo istotne przy projektowaniu miejsca pod WC. W najwyższym punkcie łazienki możemy umieścić umywalki. Wykorzystanie luster powiększy przestrzeń łazienki.

fot: sztukaprzestrzeni.pl

Oświetlenie

Jeśli mamy szczęście posiadać poddasze z wysokim sufitem możemy poeksperymentować z oświetleniem: zawiesić wiele małych opraw na długich linkach lub kilka ogromnych  abażurów. Jeśli przy urządzaniu poddasza zdecydowaliśmy się na sufit obniżany lepiej zrezygnować z żyrandoli a zainstalować oświetlenie punktowe w suficie - oczka halogenowe i reflektorki podświetlające geometryczne zróżnicowanie skośnej przestrzeni.

Karolina Grotek-Frątczak www.sztukaprzestrzeni.pl

Zapraszamy na Internetowe Targi Nieruchomości

Więcej o:
Copyright © Agora SA