Dziecięca republika

Księgarnia, do której lubią zaglądać dzieciaki

Niestety czytelnictwo wśród najmłodszych ciągle spada, a to właśnie dorośli powinni od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach zamiłowanie do literatury. Ciekawych miejsc, które przyjazną aranżacją wnętrz zachęcałyby dzieci do odwiedzin jest ciągle za mało. Księgarnia, którą przedstawiamy znajduje się w Szanghaju w Chinach a jej projekt jest dziełem pracowni Sako Architects. Motywem przewodnim aranżacji wnętrz była tutaj natura, drzewa, las, odbijające się w słońcu różne faktury i kolory. Księgarnia mieści się na dwóch piętrach i ma powierzchnię 105 m2.  
Na parterze znalazły się przestrzenne regały na książki, urozmaicone pod względem szerokości, wysokości i grubości. Zastosowano tutaj różnej grubości płyty z różnych gatunków drewna, jedne wystające a inne cofnięte w głąb regału. Pod sufitem ułożone zostały pnie drzew. Wśród regałów poustawiano siedziska, ławy, fotele, na których dzieci i rodzice mogą usiąść i przejrzeć albo poczytać wybrane książki. 

 

  

Fot. sako.co.jp 


Na piętrze znalazła się zainscenizowana przestrzeń kosmiczna - półkoliste sklepienie pokryte z jednej strony korą drzew, z drugiej białe. W sklepieniu znalazły się nieregularne otwory a na podłodze różnej wysokości siedziska tworzące audytorium i scenę. Dzieci mogą tutaj czytać, bawić się, występować na mini scenie. Poza kosmiczną scenerią, znajdują się tam także duże biurka, pod których szklanymi blatami umieszczono pocięte na wąskie kawałki konary drzew. Młodzi czytelnicy, siedząc przy takim stole, mogą obserwować różnorodność występującą 
w przyrodzie. Takie same pocięte pnie drzew znalazły się na ścianach. Na pierwszy rzut oka jest to miejsce odrealnione, ale przecież właśnie taka sceneria pobudza wyobraźnię dzieci, w ten sposób mogą się lepiej rozwijać i już od najmłodszych lat budować obraz świata. 
Dzieci lubią różnorodność, dlatego trzeba ciągle oferować im coś nowego. Pomysł na księgarnię w takim stylu jest na pewno godny naśladowania. Jak widać elementy, które wykorzystano w projekcie, można również zastosować w naszych warunkach. 

babeczkaa

 

Zobacz także:

Ściany książek

Ścienne gry 

Leci samolocik