Uporządkowany pokój dla dziecka

Porządek w pokoju dziecka to duże wyzwanie. Jak mu sprostać?

Pokój dziecięcy to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń wielofunkcyjna, stanowiąca zarówno  miejsce zabawy, jak i nauki czy odpoczynku. Każdy rodzaj aktywności łączy się z organizowaniem tego obszaru niejako na nowo, tak, aby spełniał kryteria miejsca przyjaznego i dostosowanego do specyficznych potrzeb dziecka.

Zabawa wymaga wolności i elementów pobudzających kreatywność. Ta niezbędna swoboda twórcza musi opierać się na zasadach innych niż z góry narzucany porządek, stąd łączy się z całkowitą reorganizacją przestrzeni. W chwilach zabawy dziecko bierze we władanie cały obszar pokoju, budując w wyobraźni nowe światy i przenosząc je do rzeczywistości. Nie ma to wiele wspólnego z ładem, który tak bardzo cenią sobie dorośli. Należy to akceptować, gdyż w ten sposób pozwalamy dziecku w pełni rozwijać jego potencjał poznawczy i twórczy.

fot. hokus-pokus.net.pl

Codzienna egzystencja dziecka to jednak nie tylko zabawa - jest też czas na naukę. Taka aktywność wymaga już całkowicie odmiennych warunków. Podstawą jest uporządkowanie i minimalizowanie bodźców, aby zwiększać koncentrację malucha na konkretnych zadaniach. Efektywność pracy w uporządkowanym otoczeniu jest dużo wyższa, a dziecko uczy się ponadto niezbędnej samodyscypliny - dzieli swój czas i energię na zabawę i naukę, kształtuje w sobie poczucie odpowiedzialności i umiejętność organizacji.

Po tak aktywnym dniu przychodzi czas na odpoczynek. Dziecko powinno się wyciszyć, uspokoić, by móc z łatwością zapaść w sen. W tym momencie nic nie może rozpraszać malca. Wszystko powinno być ułożone, przedmioty znaleźć się muszą na właściwym miejscu. Dziecko uczy się, że przestrzeń jest w konkretny sposób urządzona i każdorazowo należy przywracać ją do pierwotnego porządku, dzięki czemu jest ona zawsze w pełni funkcjonalna.

Dzieląc czas dziecka na poszczególne jednostki - zabawę, naukę i odpoczynek - musimy przystosować jego pokój do specyfiki tych konkretnych aktywności. Podstawą jest utrzymywanie porządku i tworzenie każdorazowo nowych światów, zespolonych z konkretną jednostką czasu. Po zabawie należy uporządkować przestrzeń do nauki, po nauce zminimalizować bodźce, aby wyciszyć dziecko przed snem. Jak to zrobić?

Aby zrozumieć dziecięcą niechęć do sprzątania uświadomić sobie należy, że maluch nie odróżnia dwóch stanów, które dla dorosłych są skrajnymi przeciwieństwami - porządku i bałaganu, ładu i chaosu. Dziecko nie rozumie, że każdy przedmiot ma swoje konkretne miejsce w przestrzeni, że zabawki powinny leżeć na półkach i w szafkach, a nie na podłodze . Dlatego najlepiej w świat porządku wprowadzać przez zabawę, dziecko uczy się wówczas chętniej, nie odczuwając presji niezrozumiałych i obcych mu zasad.

Zabawa taka będzie dużo ciekawsza i bardziej efektywna, jeśli posłużymy się odpowiednimi rekwizytami. Specjalnie dostosowane do dziecięcych potrzeb, niebanalne, kolorowe meble z pewnością ułatwią naukę sprzątania. Pełne tajemnic, zakamarków, ukrytych szufladek i skrytek łóżka, stoliki, biurka i szafki będą wyzwaniem dla wyobraźni malca, który chętnie będzie się bawił dodatkową przestrzenią, umieszczając w niej rozmaite przedmioty. Stolik z podwieszonym workiem na klocki pozwoli pozbyć się bałaganu w kilka sekund - i oto z barwnego świata zabawy przechodzimy w bardziej uporządkowany świat nauki. Kulkodromy, rozbudzające wyobraźnię i umiejętności techniczne malucha, ukryte są w magicznej szkatułce - w kilka chwil znikają, w miejsce wesołego chaosu przywracając pełen skupienia ład. Skrzynie na drobiazgi nie muszą być nudne - w każdej chwili mogą zmienić się w wygodne, miękkie i barwne siedziska. Zwykłą półkę, która nie kryje w sobie żadnych tajemnic, zamienić możemy w kolorowy zamek pełen zakamarków, kształtowany każdorazowo przez umieszczane w nim przedmioty. Wisząc na ścianie nieustannie wprowadzać będzie malca w baśniową krainę, pozwalając jednocześnie na utrzymanie porządku i dyscypliny przestrzennej.

fot. hokus-pokus.net.pl

Uczyć przez zabawę - każdy z nas zgadza się chyba, że to najprzyjemniejszy i najbardziej skuteczny sposób kształtowania charakteru i umiejętności dziecka. Tak ważny aspekt, jak porządkowanie przestrzeni, również wymaga poznawczego wysiłku. Ułatwmy dzieciom tę naukę - przecież w świecie dziecka wszystko może być przygodą - nawet sprzątanie.

Małgorzata Jankowska, Katarzyna Bukowska / Hokus-Pokus

Zobacz także:

Idealne miejsce do zabawy

Pomysł na dziecięce meble

Pomysłowe pokoje dziecięce

Więcej o:
Copyright © Agora SA