Antresola

Antresola może być rozwiązaniem, dzięki któremu wygospodarujemy trochę miejsca w domu albo sposobem na urozmaicenie naszej przestrzeni mieszkalnej. Zobacz jak możesz zorganizować takie miejsce w domu.
Antresola jest miejscem w domu, które najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, jest wydzielone w górnej części danego piętra i nie jest przysłonięte żadnymi pełnymi ściankami od przestrzeni, z której zostało wydzielone. Jedynie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników stosuje się balustrady. Kolejną cechą antresoli jest powierzchnia mniejsza niż kondygnacji, z której została wydzielona. Na antresoli może być zlokalizowana sypialnia, schowek, garderoba, biblioteka czy niewielkie domowe biuro. 
 
 
 wnętrza - antresola
 
fot. househunting.ca
 
 
Antresole najczęściej są lokalizowane w wysokich pokojach dziennych, znajdziemy je także nad aneksami kuchennymi. Z antresoli mogą też prowadzić drzwi do kolejnych pomieszczeń domu. Wysokość antresoli, która pozwoli mieszkańcom swobodnie się po niej poruszać, to minimum 2,1 - 2,2 m. Oczywiście można spróbować zmniejszyć wymaganą wysokość, jednak przebywanie na takiej antresoli nie będzie wygodne, będziemy zmuszeni do przyjmowania pochylonej postawy. Podobnie przebywanie w przestrzeni pod antresolą nie będzie komfortowe, gdy jej wysokość będzie mniejsza niż 2,2 m. Należy również pamiętać, że wysokie pomieszczenia jest trudniej ogrzać. Jeśli zdecydujemy się na zlokalizowanie na antresoli sypialni, jej wysokość mimo wszystko też nie powinna być zbyt mała - należy pamiętać o właściwej cyrkulacji powietrza w tym pomieszczeniu. 

Najczęściej konstrukcja antresoli wykonana jest z drewna, lecz zdarzają się projekty domów, w których projektanci przewidzieli wykonanie tego elementu w technologii żelbetowej. 

Antresola pozwoli podzielić przestrzeń pomieszczenia, powodując, że to, co będzie się na niej znajdować będzie niedostrzegalne dla niepowołanych, postronnych osób. Z drugiej strony pokój dzienny z antresolą pozwoli obserwować to, co znajduje się na dole. Dodatkowo takie rozwiązanie spowoduje, że wszyscy członkowie rodziny będą bliżej siebie, otwarta przestrzeń pozwoli im przebywać ze sobą. Pamiętajmy jednak by wykonanie antresoli, ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji, zlecić fachowcom.
 
babeczkaa
 
Zobacz także:
 
Ścianki działowe i parawany 
 
Światło w mieszkaniu 
 
Mini kuchnia - rozwiązania dla małych mieszkań