Wyplatane meble

Wiklina jest materiałem ponadczasowym, ekologicznym i trwałym. Zobacz jak mogą wyglądać meble wyplatane z wikliny i innych materiałów.

Wiklina kojarzy nam się z popularnymi koszykami na zakupy, koszami na bieliznę, z wikliny powstają również meble. Wiklina to młode pędy wierzby (wykorzystuje się różne gatunki tego drzewa), które poddane odpowiedniej obróbce nadają się do wyplatania. Ze względu na wieloletnią tradycję i odpowiednie warunki uprawy jest to ciągle bardzo popularny w Polsce surowiec plecionkarski. Z wikliny powstają jednak nie tylko te tradycyjne, znane od lat, produkty.

Fot. housetohome.co.uk

Meble z wikliny mogą pojawiać się w naszych domach, na tarasach, patio, ogrodach zimowych. Różnorodność wzorów i kolorów pozwoli stworzyć doskonały nastrój relaksu, komfortowego wypoczynku wśród naturalnych materiałów. Ciekawie będą wyglądać we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, świetnie też mogą ocieplić chłodne, nowoczesne mieszkania .

Fot. countryliving.com

Zamiast wikliny często wykorzystuje się szeroką gamę materiałów począwszy od bambusa do traw morskich, dzięki którym artyści tworzą unikalne projekty dla każdego stylu mebli. Meble plecione są lekkie i łatwe do przenoszenia, szybko możemy zmieniać ich wygląd i styl dzięki prostym zabiegom, np. dzięki wymianie obić poduszek. Znani projektanci stosują wiklinę w swoich projektach mebli, np. fotel projektu Marca Newsona. Jego Wicker Felt Chair powstał w 1990 roku, a jego twórca jest dziś uznanym projektantem mebli, których cechą charakterystyczną jest łagodna linia, brak ostrych krawędzi, piękne, ergonomiczne kształty.

Fot. marc-newson.com

Kolejnym niekwestionowanym projektantem pięknych przedmiotów jest Patricia Urquiola. Urodzona w Oviedo w Hiszpanii, studiowała architekturę na wydziale architektury politechniki madryckiej. Uznaje się, ze jej kariera nabrała tempa od momentu rozpoczęcia współpracy z włoską firmą Moroso. Dziś pracuje dla wielu znanych i uznanych producentów, np. Alessi, Hansgrohe czy B&B Italia. Wśród projektów jej autorstwa znalazły się również te wyplatane: Crinoline Chair zaprojektowany dla B&B Italia czy Flo dla firmy Driade. Łagodna linia, ciekawa kolorystyka sprawiają, że widać tu kobiecą rękę projektantki, co jest bardzo charakterystyczne dla jej twórczości.

Zupełnie niekonwencjonalne zastosowanie wikliny przedstawili projektanci z brazylijskiej pracowni Campana - Humberto i Fernando Campana. Projektanci przypominają, że wiele lat temu w wielu kawiarniach, na tarasach można było usiąść w wiklinowych fotelach, potem coraz częściej zaczęto wymieniać je na trwalsze i bardziej praktyczne fotele z tworzyw sztucznych. Dlatego postanowili stworzyć połączenie wikliny z tworzywem sztucznym jako rodzaj apelu proekologicznego, gdzie naturalny materiał - wiklina obezwładnia świat plastiku, gdzie spotykają się miękkie, ciepłe i naturalne płaszczyzny z zimnym, sztucznym i gładkim tworzywem. Efektem tego konceptu jest kolekcja TransPlastic. Inny projekt pracowni Campana to Cristalina, wzorowany na idei ptasich gniazd, przedstawia powiązane ze sobą siedziska. Cristalina wygląda jak wielka rzeźba, rzemieślnicy pracowali nad jej wykonaniem wiele długich godzin, ale efekt jest niesamowity.

Fot. campanas.com.br

Wyplatane meble mogą być bardzo atrakcyjnym sposobem na aranżację wnętrza, nawet wtedy, kiedy będzie to nasz jeden ciekawy i ulubiony egzemplarz.

babeczkaa

Zobacz także:

Stolik jak kwiat 

Antresola

Ekologiczne dywany

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.