Wszystko w łatki

Patchwork kojarzy się głównie z narzutami na łózko. Niesłusznie.

Patchwork to metoda szycia, która polega na zszywaniu  małych kawałków materiału  w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką.

Często zszywa się kawałki o takim samym kształcie. Wykonuje się kompozycje geometryczne z kwadratów, trójkątów, rombów, pięciokątów, sześciokątów, dziewięciokątów i pasów.

Swój początek miał w Anglii, w czasach biedy i kryzysu, kiedy to nic nie mogło się zmarnować. Angielskie kobiety starały się wykorzystać skrawki starych, niepotrzebnych ubrań do tworzenia "nowych"  narzut, poduszek, kołder.

Z czasem technika patchworkowa rozwinęła się i stała popularna na całym świecie, a wzory, które powstawały były coraz bardziej skomplikowane i przemyślane.

Nie dziwi więc, że w końcu po patchwork sięgnęli designerzy. Przenieśli go wprost na meble , dywany, oświetlenie , a nawet...porcelanę.

fot. squintlimited.com

Brytyjska firma Squint tworzy ekskluzywne meble i dodatki wykończone patchworkowymi tkaninami. Wykorzystuje do tego oryginalne meble z XVIII wieku, które następnie przyodziewa w obicia uszyte ze skrawków eleganckich, drogich tkanin. Są to najlepszej jakości adamaszki, satyny, jedwabie z kryształkami Svarowskiego oraz srebrnymi i złotymi nićmi.

Do ozdabiania luster i żyrandoli Squint używa również oryginalnych japońskich kimon. Dzięki temu efekt końcowy jest zarówno zaskakujący jak i bardzo ekskluzywny.

fot. galleriacarlasozzani.org

Patchwork nie ominął również największych klasyków designu.

W 2008 roku przy okazji targów "Salone del Mobile" w Mediolanie, galeria Carli Sozzani zaprezentowała wystawę poświęconą obiektowi kultu designerskiego - Fotela Egg, zinterpretowanego w 50. wersjach przez Izraelskiego artystę Tal R.

Egg Chair, zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych projektantów, Duńczyka Arne Jacobsena zyskał nowe oblicze, dzięki oryginalnym tkaninom.

Tal R przyodział 50 foteli w nowe, patchworkowe obicia. Każdy w inne. Wg artysty tworzą one swojego rodzaju wielobarwne drzewa genealogiczne, zawierające 50 lat z życia jednego z najsłynniejszych foteli świata.

Porcelana "Skarby Babci" proj. Wika Mitriczenka

Kolejną ciekawą propozycją wykorzystania motywu patchworkowego jest porcelana zaprojektowana przez Wikę Mitriczenkę z Białorusi. Zestawy "Skarby Babci" czy "Komplet dla dwojga" to eklektyczny zbiór porcelany wykonany z różnych kawałków potłuczonych naczyń. Tym sposobem powstał oryginalny i swoisty patchwork ceramiczny, który zachwyca nowatorskim podejściem i poczuciem humoru.

Patchwork odnajdziemy na meblach wielu znanych firm. Od tych najbardziej ekskluzywnych jak Moroso czy Bokja po popularne meble z Ikea. Najważniejsze w tym trendzie jest jednak to, że patchwork możemy wykonać sami.

Marta Lubaszewska

zobacz także:

Wszystko w kropki!

Design z rogami

Szary we wnętrzach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.