Symbole religijne w nowoczesnym designie

Sfery sacrum i profanum łączą się w nowoczesnym, światowym wzornictwie.

Symbolika religijna coraz częściej staje się inspiracją dla nowoczesnych i śmiałych designerów, którzy sięgając po nią, łączą ją z przedmiotami codziennego użytku. Sfery sacrum i profanum łączą się w nowoczesnym, światowym wzornictwie. Niektóre projekty są kontrowersyjne i zuchwałe, inne dążą ku funkcjonalności a niektóre zmuszają do refleksji nad religią. Kto i z jakim rezultatem inspiruje się symbolami religijnymi? Oto przegląd tych najbardziej zaskakujących i kontrowersyjnych.

 

Legowisko od Humans Since 1982


Szwedzka grupa Humans Since 1982 zainspirowała się krzyżem przy tworzeniu oryginalnego legowiska. Ciężki, masywny krzyż został owinięty lekko porwaną siatką, co nie tylko nadało bardziej dramatycznego wyglądu, ale i stworzyło małą, praktyczną półeczkę na książki.

Jak mówią designerzy z Humans Since 1982: "Próbowaliśmy pokazać, że krzyż nie ma tylko symbolicznego znaczenia, ale także praktyczną formę."


 

Wieszak Jezus od Dehio+Martens

 

Wycięty w dwu milimetrowej stali wzór ukrzyżowanego Jezusa to wieszak od studia Pulpo. Wieszak "Jezus", bo tak się nazywa, jest dosyć lekki i mały, więc może posłużyć tylko do wieszania na nim lekkich dodatków.

 

design, wzornictwo, symbole religijne

fot. Pulpodesign

 

 

Kosmiczne Radio od Kosmos Projekt


Odbiornik radiowy w kształcie krzyża to polski projekt grupy młodych projektantów Kosmos Projekt. Jak wspominają designerzy: "Byliśmy pod wrażeniem siły oddziaływania tego medium (Radio Maryja) i odkrycia, że ludzie tak bardzo potrzebują czuć się częścią wspólnoty".

 

design, meble, wnętrza

fot. Kosmos Projekt

 

Aby uruchomić tranzystor wystarczy klasnąć w dłonie - czyli symbolicznie złożyć dłonie tak, jak do modlitwy.

 

Młynek do soli i pieprzu Maria od Mango

 

Młynek w kształcie figurki Matki Boskiej to śmiały projekt studia Mango zaprojektowany dla PresentTime. Produkt ten jest dostępny w polskim sklepie Crazyshop.pl.

 

Święta MP3 od Man Works Design


Saint B to mp3 player w kształcie krzyża zaprojektowany przez studio Man Works Design prosto z Rosji. Okazało się, że forma krzyża jest bardzo praktyczna w przypadku odtwarzacza. Przyciski funkcyjne rozmieszczone są na ramionach krzyża, więc jest on po prostu bardzo czytelny i łatwy w obsłudze.

 

fot. Manworksdesign.com

 

 

Twórcy prowokują pytaniami: "Czy można słuchać każdego rodzaju muzyki na takim odtwarzaczu? Czy sam player może równocześnie pełnić rolę symbolu religijnego?"


Lampa Bless you od Dima Loginoff

 

Ten słynny rosyjski designer jest autorem projektu lampy Bless you. Ledowe diody układają się w wzór krzyża i zdaje się, że błogosławi każdego, kto znajdzie się w zasięgu jej światła.

 

zdjęcia >>

 

 

kokopelia

 

zobacz także:

Design dziś: Dima Loginoff

Słynne kobiety projektantki

Design z rogami