10 sposobów na oszczędne urządzenie mieszkania

Poznaj kilka sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze urządzając mieszkanie bądź wprowadzając w nim zmiany.

Jest taki moment, kiedy dojrzewamy do zmian, dostrzegamy konieczność przeprowadzenia niewielkiego remontu, zaaranżowania pierwszego mieszkania czy dostosowania wynajmowanego lokum do naszego stylu życia. Co zrobić by nasz portfel zbytnio na tym nie ucierpiał? Poniżej 10 sprawdzonych sposobów na oszczędności.

1. Najważniejszą rzeczą przy planowaniu wydatków na urządzanie mieszkania jest określenie budżetu, jakim dysponujemy - oglądając piękne witryny sklepowe, interesujące strony internetowe z elementami aranżacji wnętrz , stwierdzamy, że wiele z tych produktów bardzo nam się podoba. Musimy jednak wiedzieć, jakie są nasze możliwości finansowe i zadecydować, w jakich przedziałach cenowych będziemy poszukiwać alternatyw zakupowych.

2. Wiele elementów i prac wykończeniowych można zrobić samodzielnie, poszukując inspiracji w branżowych czasopismach w działach " Zrób to sam " programach telewizyjnych prezentujących wnętrza mieszkań "przed" i "po" metamorfozie , internetowych poradnikach lub stronach poświęconych prezentacji rękodzieła.

fot. Corbis

3. Szukaj pomysłów, uczestnicz w dyskusjach na forach internetowych, szukaj sprzymierzeńców w oszczędzaniu, mogą być źródłem inspiracji i grupą wsparcia. Będziesz mógł też określić, jakie produkty i rozwiązania ci się podobają, w jakim stylu chcesz urządzić mieszkanie.

4. Wybieraj najciekawsze fotografie z czasopism i sieci Internet, kolekcjonuj je by potem móc zdecydować się na najciekawsze.

5. Rozłóż wszystkie działania w czasie, warto niekiedy pomieszkać jakiś czas by powoli dojrzewać do pewnych rozwiązań, "poczuć", co będzie najlepiej wyglądać. Ten czas pomoże również w funkcjonalnym i ergonomicznym rozplanowaniu przestrzeni.

6. Na początek kupuj tylko te duże elementy, które są najbardziej niezbędne. Przemyśl kwestię rewitalizacji istniejących mebli (tych, które posiadasz albo otrzymasz od znajomych, wygrzebiesz na targu staroci).

fot. Corbis

7. Wykorzystaj dostępne on-line darmowe programy do aranżacji wnętrz, będziesz mógł się przekonać czy kolory i tekstury, które wybrałeś, spodobają ci się.

8. Przeglądaj oferty sklepów, poczekaj na wyprzedaże, odwiedź też sklepy w twojej okolicy, porównaj ceny. Poszukaj mebli na popularnych portalach akcyjnych, czasami można trafić na wyjątkowe perełki.

9. Zmień dodatki. Czasami wystarczy poszukać kilku detali, zastanowić się nad inną kolorystyką by mieszkanie zmieniło oblicze. Mogą to być nowe poduszki, duży wazon, sporej wielkości doniczka, pled, zasłony, dywaniki i ręczniki w łazience czy nowe uchwyty szafek kuchennych. Drobiazgi mogą zmienić wiele, metamorfoza będzie udana i bez żalu za jakiś czas zdecydujesz się na kolejny lifting mieszkania.

10. Wzorując się na listach prezentów ślubnych, twoi najbliżsi, rodzina i przyjaciele mogą mieć pewien wkład w urządzanie mieszkania. Przejrzyj oferty sklepów i sporządź listę dodatków, elementów wyposażenia, które są w domu niezbędne i zorganizuj parapetówkę. Parapetówka to powszechnie przyjęty sposób na podzielenie się radością z nowourządzonego mieszkania. Pamiętajmy jednak by sklepy na liście były powszechnie dostępne, wybrane produkty w różnych przedziałach cenowych, takich, które będą do zaakceptowania przez gości. Obie strony będą zadowolone.

Powyższe porady nie pozwolą z pewnością przeprowadzić gruntownego remontu czy urządzić od podstaw mieszkania. Mogą jednak pozwolić dostrzec możliwości, jakie drzemią w naszym otoczeniu, docenić magię postępowania małymi kroczkami i przyjemność urządzania mieszkania niewielkim kosztem, w zgodzie z naszymi indywidualnymi upodobaniami.

A może wy macie jakieś swoje sprawdzone pomysły? Piszcie na adres domosfera@gazeta.pl !

babeczkaa

Zobacz także:

Zrób to sama - tablica na ścianie

Zrób to sam z korka

Meble z deskorolki

Więcej o:
Copyright © Agora SA