Kuchenny kosz - jak rozwiązać sprawę śmieci

Rynek oferuje szeroki wybór koszy. Poniżej przedstawiamy propozycje z polskich i zagranicznych sklepów.

Kosz w kuchni jest niezbędny. W ofercie rynkowej można znaleźć wiele modeli w różnych kolorach, kształtach, rozmiarach i z różnych materiałów. W zależności od miejsca zlokalizowania kosza w kuchni możemy wybierać pomiędzy prostymi, wykonanymi z tworzywa kubłami na śmieci (najczęściej chowanymi w szafce kuchennej) po drogie i wyszukane, wykonane ze stali nierdzewnej pojemniki wolnostojące.

 

 

 

Najprostsze są kosze z tworzywa sztucznego, np. kosze firmy Curver (m.in. seria Flip Bin 25l), kosze Rubbermaid czy seria Bolmen z Ikea oraz wiele innych dostępnych lokalnie w sklepach. Ceny kształtują się od 15 zł za prosty plastikowy pojemnik do 49 zł za kubeł na śmieci z pedałem. Ważne jest, że są to produkty, które łatwo utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć miękką szmatką zwilżoną łagodnym środkiem do zmywania i potem wytrzeć do sucha. Ciekawą alternatywą jest umieszczenie w szafce kuchennej zestawu koszy do segregowania śmieci. Niestety niektóre produkty są sporych rozmiarów i wymagać będą większej ilości miejsca w szafce albo poza nią. Interesującym przykładem może być zestaw BIO pojemników 3x10 litrów (do nabycia w sklepie internetowym pieluszkarnia.pl) - zaletą tego zestawu jest niewielki rozmiar - każdy pojemnik ma wymiary: 234x193x323 mm i swobodnie zmieści się w standardowej szafce kuchennej (cena to około 15 zł za komplet).

 

 

zestaw do segregacji BIO

fot. pileuszkarnia.pl

 

Kolejnym rozwiązaniem umieszczenia w szafce pojemnika na śmieci jest produkt firmy Simplehuman (www.simplehuman.com). Właściwie nie jest to typowy kosz na śmieci a wieszak na worek na śmieci z umieszczonym pod spodem zasobnikiem na foliowe siatki. Można go umieścić niemal wszędzie, jest również ekologiczny, bo pozwala na ponowne wykorzystanie sklepowych torebek foliowych. Cena to około 100 zł.

 

 

kosz firmy simplehuman

fot. simplehuman.pl

 

Kolejną grupę stanowią wolnostojące kosze na śmieci. Tutaj również jest bardzo szeroki wybór od tych nowoczesnych ze stali nierdzewnej po metalowe kosze w stylu vintage. Stalowe kosze znajdziemy w ofercie kilku polskich sklepów internetowych, np. Modern Form oraz Świat Koszy. Bajecznie kolorowe kosze stalowe, barwione szpachlą epoksydowo/poliestrową, znaleźć można w sklepach Ikea (kosze z serii KNODD, w kolorze białym, niebieskim, jasnozielonym, czerwonym i żółtym - 49,99 zł). W The Conran Shop znajdziemy ogromne kosze w stylu retro Classic Bin, ze stali nierdzewnej, malowane proszkowo w dwóch kolorach: czerwonym lub czarnym o pojemności 45 litrów (sklep internetowy conranusa.com, cena ok. 50$).

 

Bardzo higieniczne są kosze bezdotykowe. Znajdziemy je w ofercie sklepu internetowego Świat Koszy (swiatkoszy.eu, producent Nine Stars, cena ok. 350 zł) i w sklepie Modern Form (modernform.pl, producent Kela, cena ok. 550-600 zł w zależności od wielkości). Kosze bezdotykowe działają poprzez mechanizm uruchamiany źródłem czujnika podczerwieni. Zbliżając dłoń na odległość 10 cm od czujnika podczerwieni, który został umieszczony z przodu pokrywy kosza, kosz otworzy się automatycznie i zamknie po wrzuceniu odpadków do jego wnętrza.

 

Kosz w kuchni nie jest najbardziej ekscytującym elementem wyposażenia kuchni. Niektórzy zdecydowanie wolą, gdy nie rzuca się w oczy, inni są zwolennikami ustawienia kosza w widocznym miejscu. Najważniejsze by znaleźć produkt, którego wygląd i cena nas usatysfakcjonują.

 

zobaczcie zdjęcia >>

 

babeczka

 

Zobacz także:

Praktyczne przechowywanie

Koza zamiast kominka

Antresola