MS Cafe - niecodzienne wnętrze z klimatem

Zabytkowe wnętrze w nowoczesnej aranżacji.

Ms Cafe powstało jako część przebudowy parteru Muzeum Sztuki w Łodzi, mieszczącego się w XIX-wiecznym mieszczańskim pałacu. Autorkami projektu modernizacji są Paulina Stępień i  Magdalena Piwowar z pracowni wnętrzarskiej Wunderteam.

Celem przebudowy było stworzenie miejsca "z klimatem", zachęcającego widzów do pozostania w Muzeum po wystawie, podyskutowania i wymienienia się opiniami. Właśnie takiego miejsca brakowało w Muzeum. Dlatego przed projektantkami stanęło zadanie nie tyle zaprojektowania wejścia do budynku, korytarza, kawiarni, szatni i muzealnego sklepu, co  stworzenie  wspólnej przestrzeni, w której mogłoby się rozgrywać życie społeczne.

Założeniami projektu było przystosowanie miejsca do nowych funkcji w taki sposób, aby połączyć dwie ważne dla niego tradycje: awangardy i  XIX wiecznego historyzmu.

We wnętrzach użyte zostały proste materiały, takie jak sklejka drewniana, metal i szkło, co było konsekwencją pierwotnego założenia - znalezienia sposobu na wydobycie piękna zabytkowych, pałacowych wnętrz bez imitowania ich stylu.

Posłużyłyśmy się kontrastem, zderzając wnętrza XIX- wiecznego budynku ze współczesnym dizajnem. Szukałyśmy też bezpośrednich nawiązań do muzeum. Stąd pomysł stworzenia wnętrza przypominającego  zapomniany magazyn dzieł sztuki, a w nim mobilne meble, których odległym pierwowzorem formalnym są skrzynie do transportu dzieł sztuki, wózki, platformy, itp. oraz "krystaliczna" forma baru. To był najtrudniejszy element całego projektu. Zarówno dla nas jak i dla stolarzy. Chciałyśmy zbudować formę która wygląda jak fragment jakiejś tajemniczej rzeźby - konstrukcji, która wyrasta wprost ze ścian i podłogi. Jednocześnie bar musiał być wygodny i atrakcyjny wizualnie

- opowiadają autorki projektu.

Ostatecznie bar został zbudowany ze sklejki i podświetlonego pleksi i przypomina "połamaną" formę kryształu. Białe stołki barowe Konstantina Grcica świetnie się z nim komponują. Powieszone w rządkach nad barem lampy E-27 projektu Mattiasa Stahlbom dla Muuuto są interesującym akcentem kolorystycznym.

W całym projekcie ważną rolę pełnią kolor i światło, użyte oszczędnie, punktowo. Czytelny podział przestrzeni ma ułatwiać widzowi intuicyjne rozumienie i korzystanie z niej. Przykładowo znajdujący się na wprost wejścia na muzealną ekspozycję punkt informacyjny i sprzedaży biletów wyróżnia się mocnym akcentem czerwieni na tle reszty wnętrza.

Wszystkie wprowadzone do całości projektu elementy mają swoje odniesienia do zbiorów Muzeum. Są to jednak analogie odległe i ukryte - tworzące po prostu wizualny świat znaków spójny z uniwersum dzieł znajdujących się w muzealnej kolekcji

- zdradzają projektantki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.