Czym kierować się przy wyborze lampy do domu?

W lampach tkwi odrobina magii - dają światło, które wszyscy widzą, ale nie mogą go dotknąć. W jednej chwili zmieniają wygląd pomieszczenia, nadając mu niesamowitego charakteru. Chyba żaden inny element wyposażenia wnętrza nie zapewnia tak dużych możliwości aranżacyjnych. Rozmiary lamp, ich kolorystyka i forma mogą bez problemu zostać dostosowane do potrzeb pomieszczenia. Mieszkanie z pięknym oświetleniem staje się prawdziwym azylem.

Duża liczba punktów świetlnych w pomieszczeniu sprzyja skupieniu i relaksowi, a także pozwala na sterowanie uwagą gości. Ciepłe i miękkie światło sprawia, że oczy - zmęczone od pracy przy komputerze - odpoczywają. Mieszkanie z pięknym oświetleniem daje nam poczucie psychicznego komfortu, zatem warto poświęcić trochę uwagi i wybrać najlepsze modele lamp do domu.

Lampy do domu - na co zwracać uwagę?

Agata MebleAgata Meble fot. Materiał własny - Salony Agata fot. Materiał własny - Salony Agata

O ile w dużych domach i posiadłościach lampy wciąż są traktowane jako ozdoby wnętrza, o tyle w mieszkaniach o małym metrażu spełniają raczej funkcje praktyczne. Sprawą kluczową jest redukcja liczby widocznych lamp na rzecz światła sączącego się delikatnie ze szczelin w ścianach i podwieszanych sufitach. Optymalny dobór oświetlenia sprawi, że pomieszczenia będą wydawały się większe i bardziej przestronne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podświetlanie płaszczyzn o dużych powierzchniach aniżeli mocnych wzorów czy detali. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się tzw. plafony, czyli lampy , które przylegają ściśle do sufitu, dostępne w ofercie Salonów Agata. Plafon OSLO o białym kloszu sprawdzi się we wszystkich wnętrzach, w których ważne jest, aby promień światła dotarł w każdy kąt z taką samą intensywnością. Wbudowana lampa LED zapewnia mniejsze zużycie energii.

Plafony - idealne do małych wnętrz

Plafony dają duże możliwości aranżacyjne. W zależności od potrzeb możemy rozmieścić lampy w taki sposób, aby dzieliły światłem poszczególne strefy pokoju. To niezwykle wygodne rozwiązanie w blokach, gdzie salon często spełnia kilka funkcji - sypialnianą, jadalnianą i wypoczynkową. Montując plafony w odpowiednich miejscach, naturalnie rozdzielamy kolejne strefy. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać diody LED, które pozwalają uzyskać barwy rozchodzące się na różne strony.

Technologia LED otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. Nie jesteśmy ograniczeni rozmiarami żarówek, ponieważ źródłem światła może być nawet wąska taśma.

Rodzaje lamp oraz ich zastosowanie

Agata MebleAgata Meble fot. Materiał własny - Salony Agata fot. Materiał własny - Salony Agata

Planując przestrzeń, nie powinniśmy ograniczać się do jednego źródła światła. Lampy wiszące, zwane też sufitowymi, stanowią podstawę oświetlenia pomieszczenia, niemniej równie istotne są lampy stołowe, podłogowe oraz kinkiety, które dają punktowe źródło światła. Kinkiet, montowany tuż przy powierzchni ściany, zapewnia delikatne i nastrojowe światło. O ile w dużych wnętrzach może służyć jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych, o tyle w niewielkich salonach i sypialniach z powodzeniem spełni funkcję użytkową, np. jako oświetlenie do czytania. Wśród wielu modeli kinkietów znajdziemy zarówno warianty nowoczesne, jak i tradycyjne. Alternatywą dla kinkietu jest nocna lampka, którą możemy postawić na stoliku przy łóżku. Oczywiście wybierajmy rozwiązania praktyczne - większość lampek posiada funkcję dopasowania światła do aktualnych potrzeb. Osobną kategorię stanowią lampki gabinetowe, stojące oraz stołowe, które mimo niewątpliwych wartości estetycznych nie cieszą się zbytnią popularnością wśród polskich klientów. Dobierając odpowiednie oświetlenie, warto postawić na modele, które są kompatybilne z wystrojem wnętrza. Aranżując pomieszczenia w stylu nowoczesnym, lepiej nie przełamywać ich lampami przywodzącymi na myśl styl retro. Podobnie w przypadku stylu klasycznego - nowoczesne rozwiązania mogą być zbyt awangardowe.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.