Jak optycznie powiększyć pokój, rozjaśnić go lub podwyższyć

Marzysz o przestronnym i jasnym mieszkaniu, ale pokoje w twoim domu są małe, ciasne i niewymiarowe? Zmagasz się z zaburzonymi proporcjami, krzywymi ścianami lub zbyt niskimi sufitami? A może twoje mieszkanie jest po prostu ciemne i ponure? Mamy na to sposób. Kilka prostych trików diametralnie zmieni wygląd każdego pomieszczenia, wymagającego optycznego powiększenia, rozjaśnienia lub podwyższenia. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie kolory i wzory na ścianach oraz będziesz umiejętne operować światłem, a uda ci się ukryć błędy konstrukcyjne i defekty mieszkania.

Jak optycznie powiększyć pokój? Wzory i kolory, które poszerzą przestrzeń Nie musisz od razu robić generalnego remontu, wyburzać ścian czy wstawiać większych okien, by wnętrze stało się bardziej przestronne. Wystarczy przemalować ściany, wykorzystując kilka prostych zasad. Przede wszystkim trzymaj się jasnych barw. Tym bardziej, jeśli pokój wydaje się ponury i dociera do niego niewielka ilość naturalnego światła. Oczywiście nie musisz stawiać wyłącznie na biel. Wskazane są również pastele i odcienie szarości. Możesz też zastosować dwa różne kolory na przeciwległych ścianach pokoju. Pamiętaj tylko, by krótsze ściany pomalować ciemniejszym odcieniem farby, a dłuższe jaśniejszym. To optycznie wydłuży pomieszczenie i poprawi jego proporcje. Jeśli pokój jest mały, ale dobrze oświetlony, jasną farbę nałóż głównie na te ściany, na które już pada światło słoneczne. Rozświetli to w naturalny sposób pomieszczenie i wzmocni efekt optycznego powiększenia.

Przestrzeń możesz też modelować za pomocą graficznych i geometrycznych wzorów. Bardzo efektownym, a jednocześnie prostym w wykonaniu motywem są poziome pasy, które z łatwością wykonasz samodzielnie przy pomocy taśmy malarskiej. Nie wymaga to fachowej pomocy, a jedynie znajomości kilku prostych trików. Sprawdź, jak łatwo namalować pasy i wzory geometryczne przy pomocy taśmy malarskiej>>  

Im węższe i drobniejsze pasy zastosujesz, tym stworzysz lepszą iluzję poszerzenia i wydłużenia pomieszczenia. Pamiętaj tylko, by ostatni pasek u szczytu ściany był możliwie jak najciemniejszy, a linia tuż nad posadzką jasna. Chodzi o to, by wyraźnie odciąć ścianę od sufitu i podłogi. Dzięki temu pomieszczenie wyda się większe. Możesz zastosować prążki na wszystkich ścianach lub tylko w wybranych miejscach pokoju. Jeśli wzór ma być jedynie akcentem, najlepiej sprawdzi się na najdłuższej ścianie pomieszczenia. Wtedy iluzja będzie najskuteczniejsza. Możesz ją jeszcze bardziej podkreślić, wieszając w pokoju długie i poziome lustra. Wskazane są także inne horyzontalne wzory - zygzaki, np. w stylu chevron oraz krata. Podobnie jak w przypadku zwykłych poziomych pasów, im drobniejsze linie zastosujesz, tym wyraźniejszy będzie efekt powiększenia przestrzeni. Uważaj z tego typu wzorami, jeśli masz krzywe ściany. Horyzontalne pasy mogą je podkreślić. Jeśli chcesz ukryć wady konstrukcyjne, wypróbuj pasy lub kratę malowaną skośnie. Optycznie powiększą przestrzeń i zamaskują niefortunne krzywizny. Sprawdzą się także we wnętrzach, które są jednocześnie ciasne i niskie oraz sprawiają wrażenie klaustrofobicznych.

Jak optycznie podwyższyć pokój? Skuteczne sposoby na niski sufit?

Wysokie pomieszczenia wydają się bardziej eleganckie i mniej przeładowane, a co za tym idzie, wyglądają na jaśniejsze i przestronniejsze. Jeśli jednak twoje mieszkanie znajduje się na poddaszu lub w bloku ze starego budownictwa, możesz mieć problem z nisko zawieszonymi sufitami. Takie lokale, nawet przy dużym metrażu, wydają się ciaśniejsze, zaciemnione i przytłaczające. Na szczęście jest kilka sposobów, by optycznie te wady skorygować. Przede wszystkim musisz optycznie oddalić sufit od podłogi. W tym celu na suficie zastosuj możliwie jak najjaśniejszy kolor. Dla lepszego efektu wybierz barwę o chłodnym odcieniu. Możesz też użyć błyszczącej farby, która będzie dobrze odbijać światło i nasilać wrażenie podwyższenia sufitu. Zdecyduj się na pionowe wzory, na przykład pasy. Sprawią, że pokój od razu wyda się wyższy i przestronniejszy. Im prążki będą cieńsze i bardziej kontrastowe, tym mocniej podkreślą ten efekt. Warto też zastosować pasy na możliwie jak największej powierzchni ścian. Pomogą one maksymalnie otworzyć przestrzeń. Jako pojedynczy akcent mogą nie przynieść upragnionego rezultatu. Możesz wybrać też pionowe zygzaki lub drobną kratę. Do pomieszczeń z nisko zawieszonym sufitem nie stosuj jednak wzoru szachownicy, gdyż podzieli on ścianę na mniejsze części, co optycznie ją skróci.

Pamiętaj również, by na ścianach nie umieszczać zbyt wielu bibelotów. Im mniej, tym lepiej. Zależy ci na wrażeniu wysokiej przestrzeni, a ramki na zdjęcia i dekoracyjne drobiazgi mogą to zakłócać. Jeśli twój pokój wydaje się ponury i przytłoczony zastanów się też nad usunięciem topornych mebli. Prostota to twój przyjaciel. Wnętrza z mniejszą ilością szczegółów są odbierane jako przestronniejsze i lepiej oświetlone. Bądź również ostrożny przy wyborze luster. Muszą być pionowe i wąskie. Im cieńsze i dłuższe (najlepiej od podłogi do sufitu), tym bardziej przysłużą się niskiemu wnętrzu. Jak rozjaśnić pokój i powiększyć przestrzeń światłem? Gdy już przemalujesz mieszkanie tak, by optycznie je podwyższyć lub poszerzyć, możesz spróbować jeszcze bardziej podkreślić ten efekt, stosując odpowiednie światło. Oświetleniowe triki możesz wykorzystać także w już zaaranżowanym wnętrzu, by zniwelować wrażenie ciężkości i zaciemnienia. Jeśli chcesz podkreślić efekt poszerzenia pokoju, skup się na rozjaśnieniu najdłuższych ścian. Skieruj na nie światło lamp, reflektorów lub kinkietów. Dobrym pomysłem jest też rozświetlenie wnęk, a także podświetlenie obrazów i półek. Wybierz abażury wykonane z przezroczystego szkła. Dzięki temu pokój nabierze lekkości. We wnętrzach z niskim sufitem nie umieszczaj dużych i wiszących żyrandoli. Sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i jeszcze niższe, a przecież tego chcesz uniknąć. Postaw na oświetlenie punktowe: płaskie lampy lub halogeny. Wybierz żyrandol w kolorze podobnym do sufitu, tak by jak najmniej się wyróżniał. Możesz też zastosować ledowo podświetlane płyty z kartongipsu.

By optycznie podwyższyć pomieszczenie, możesz też umieścić w nim długie lampy stojące, sięgające prawie do sufitu. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością punktów światła. Najlepiej by padało ono wyłącznie z góry na dół (nie na boki) i oświetlało pokój równomiernie.

Wybierz również żarówki o większej mocy i chłodnej, nawet niebieskawej barwie. Kolory zimne, wpadające w błękitne tony intuicyjnie kojarzą się z rozległymi przestrzeniami, np. niebem i morzem. Zastosowane w pomieszczeniu wpłyną na podświadome postrzeganie go jako większego i wyższego. Co najważniejsze, nie zastawiaj, ani nie zagracaj przestrzeni wokół okien. Żadne sztuczne oświetlenie nie zrekompensuje w stu procentach naturalnego światła słonecznego. Wpuść go do pokoju jak najwięcej. Zrezygnuj z zasłon i wyeksponuj przestrzeń wokół okien, a pokój od razu wyda się bardziej widny, większy i przestronniejszy.

Sposoby na optyczne powiększenie pokoju.

Artykuł powstał we współpracy z multimarketem JULA.

Copyright © Agora SA