Co zrobić ze starymi meblami?

Przeprowadzasz remont w mieszkaniu, wymieniasz meble na nowe, a może chcesz tylko odświeżyć wystrój swoich czterech kątów? Pamiętaj, że starych mebli nie należy wyrzucać na zwykły, osiedlowy śmietnik. Zazwyczaj wystawiane są do tego celu specjalne kontenery przeznaczone na odpady wielkogabarytowe. Najlepiej jednak od razu samemu zorganizować transport gratów do punktu zbiórki odpadów, gdzie przyjmowane są za darmo np. do Stena Ekostacji. Są też inne sposoby na pozbycie się niechcianych przedmiotów z mieszkania. Oto kilka z nich.

Oddać czy sprzedać?

Najprościej jest po prostu meble oddać, a w najlepszym wypadku sprzedać. Używane meble mają zazwyczaj niską wartość pieniężną, nie ceńmy więc ich zbyt wysoko! W Internecie jest dużo serwisów, w których można umieścić ogłoszenie. Nowy właściciel znajdzie się nawet w ciągu kilkunastu minut. Studenci wynajmujący mieszkania, gotowi zapłacić za stary fotel, który nadaje się jeszcze do użytkowania. Dla poszukiwaczy staroci nawet podniszczona, wiekowa komoda będzie cennym trofeum. Jeżeli meble nie są jeszcze bardzo zniszczone można oddać je do komisu, a tam wymienić na inne używane meble, albo otrzymać za przyniesione przedmioty drobną sumę pieniędzy. Czasami sklepy meblowe organizują zbiórkę starych mebli, w zamian oferując zapłatę albo rabat na zakup nowych mebli.

Dobrym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów z domu jest zorganizowanie wyprzedaży garażowej - stworzenie przed domem, blokiem, garażem straganu ze starociami (meble, sprzęt AGD, ubrania). Ten zwyczaj narodził się w USA, a od niedawna zadomowił się też w Europie m.in. w Szwecji, Niemczech czy Holandii. Zorganizowanie "garażówki" niesie ze sobą wiele zalet - pozbycie się zbędnych elementów umeblowania za symboliczną sumę lub odstąpienie ich za darmo, lepsze poznanie sąsiadów i przede wszystkim dobra zabawa. Informacja o organizowanej wyprzedaży powinna odpowiednio wcześniej trafić do jak największej liczby osób - stworzenie wydarzenia na Facebooku, albo wywieszenie plakatu w okolicach miejsca zamieszkania. Dla słabych organizatorów, alternatywą będą "garażówki" urządzane przez organizacje ekologiczne, albo po prostu pchle targi.

Osoby, które nie liczą na zysk z pozbycia się mebli, powinny spróbować oddać je znajomym, albo osobom i instytucjom, którym taki sprzęt naprawdę się przydaje - domy dziecka, szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, noclegownie i inne. O ile meble te są jeszcze w całkiem dobrym stanie. Meble bardzo zniszczone i te, których nie udało się sprzedać ani oddać, można w końcu przeznaczyć do recyklingu.

W trosce o środowisko - recykling

Wyrzucenie mebli do specjalnych kontenerów na odpady wielkogabarytowe albo oddanie ich do punktu zbiórki (takiego jak Stena Ekostacja) daje gwarancję, że trafią one we właściwe miejsce. Dzięki temu, że zostaną odpowiednio przetworzone i zutylizowane, nie zanieczyszczą środowiska naturalnego.

Najważniejszym powodem recyklingu starych mebli jest to, że można z nich odzyskać drewno. Każda odzyskiwana tona drewna ogranicza bowiem emisję CO2 do atmosfery o dwie tony. Odzyskane drewno często zastępuje paliwa kopalne, pomagając jednocześnie zachować ograniczone zasoby leśne.

Nie bierzmy się za samodzielną utylizację - spalenie starych mebli w piecu czy w ognisku, to najgorsza rzecz jaką można zrobić atmosferze. Pod żadnym pozorem nie należy palić elementów wyposażenia mieszkania, nawet jeśli wydaje nam się, że zrobione są z samego drewna! Płyty wiórowe, sklejka, lakierowane drewno zawierają dużą ilość toksycznych klejów, lakierów i innych substancji chemicznych, które po spaleniu zatruwają powietrze i glebę (m.in. wydzielają formaldehydy). Z tego samego powodu meble nie powinny trafiać na wysypiska śmieci wraz z innymi odpadami. Oprócz drewna, które podlega biodegradacji i samo w sobie nie jest szkodliwe dla środowiska, meble złożone są również z długo rozkładających się fragmentów - tworzywo sztuczne, tkaniny, metal.

Zmiana nie do poznania - upcykling

Najwłaściwszym sposobem poradzenia sobie ze starymi i zniszczonymi meblami jest ich renowacja. Zanim pozbędziemy się starych mebli, warto puścić na chwilę wodze fantazji i zastanowić się dobrze czy nie lepiej dać starociom drugą szansę. Meble można oddać do warsztatu, gdzie tapicer zrobi nowe obicie, a stolarz przywróci drewnianym częściom dawny wygląd. Można też zająć się nimi samodzielnie - to całkiem proste i tanie, a co najważniejsze nada wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

Stare meble można poddać konserwacji i sprawić, że będą wyglądały tak samo albo nawet lepiej niż w momencie zakupu. Można też całkowicie zmienić ich zastosowanie i design. Drewniane krzesła, których czasy świetności już dawno minęły, wystarczy wyszlifować papierem ściernym i pomalować białą farbą. Będą prezentowały się stylowo, ustawione wokół surowego, drewnianego stołu jadalnianego.

Pomysłowym sposobem na odnowienie wyglądu szafek, komód, toaletek jest ozdobienie ich metodą decoupage'u. Polega ona na odpowiednim zmatowieniu powierzchni i przyklejeniu do niej dekoracji z cienkich papierowych serwetek z ozdobnymi motywami. Technika decoupage'u daje efekt artystycznego postarzenia mebla.

Innym pomysłem na nadanie meblom świeżego wyglądu jest tzw. metoda patchworku - obicie starej kanapy, pufy, fotela materiałem zszytym z kawałków tkanin o podobnym wzorze i estetyce. Metoda ta dodatkowo jest sposobem na wykorzystanie nienoszonych już ubrań.

A co z bardzo zniszczonymi meblami? Nawet nad ich nowym wizerunkiem należałoby się zastanowić. Chociażby tapczan z niesprawnym mechanizmem rozkładania stanie się wygodnym tarasowym siedziskiem. Po połączeniu ze sobą kilku starych krzeseł, otrzymamy piękną ogrodową ławkę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA