Wnętrza: jaki typ oświetlenia wybrać do salonu, kuchni i sypialni?

Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrz, ale także o ich funkcjonalności. Warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym gotowanie, czytanie czy codzienny odpoczynek będzie przyjemnością.

Plastyczne właściwości światła pozwalają podkreślić zalety lub ukryć wady każdego wnętrza. Dobrze zaplanowane rozwiązania mogą także poprawić niekorzystne proporcje mieszkania, np. optycznie poszerzyć wąską kuchnię lub wydłużyć krótki pokój. Natomiast ciekawe wzornictwo lamp i różne barwy światła zapewniają efekt dekoracyjny i wprowadzają przytulną atmosferę. Aranżując oświetlenie należy pamiętać, że każde z pomieszczeń pełni inną funkcję i wymaga indywidualnych rozwiązań.

Wielofunkcyjny salon

W salonie spędzamy większość swojego wolnego czasu i wykonujemy w nim czynności wymagające światła o różnym natężeniu. Niezbędne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe. - W przestronnych czy wysokich pomieszczeniach, jako światło sufitowe doskonale sprawdzą się żyrandole. Natomiast do niewielkiego salonu będą pasowały plafony lub reflektory halogenowe. Ważne jest także, aby wybrana lampa równomiernie oświetliła cały salon i współgrała z jego wystrojem - radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz. Dodatkowe oświetlenie potrzebne jest w miejscu, w którym oddajemy się wieczornej lekturze. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampa z możliwością regulacji, która pozwoli dopasować strumień światła do indywidualnych potrzeb. Niezbędne dla naszych oczu jest także podświetlenie przestrzeni za telewizorem.

Praktyczna kuchnia

W kuchni należy zainstalować kilka źródeł światła. Oświetlenie sufitowe powinno wypełniać całe wnętrze ciepłą barwą, która wprowadzi przyjemny klimat. Ważne jest, aby zastosowane rozwiązania nie tylko umilały domownikom wspólnie spędzony czas, ale także ułatwiały wykonywanie codziennych czynności. W tym celu stosuje się dodatkowe światło umieszczone nad stołem, kuchennym blatem czy zlewozmywakiem. W części jadalnej doskonale sprawdzą się zarówno lampy wiszące, jak i rozmieszczone w regularnych odstępach punkty świetlne, np. halogeny. Kolejne źródło światła powinno znajdować się pod szafkami wiszącymi, tak aby równomiernie rozświetlić powierzchnie blatów roboczych i ułatwić przygotowywanie posiłków czy zmywanie.

Przytulna sypialnia

Głównym zadaniem oświetlenia sypialnianego jest stworzenie przytulnej atmosfery, dlatego pierwszoplanową rolę powinny odgrywać miejscowe i dekoracyjne iluminacje. - W sypialni możemy zrezygnować z silnego, centralnego źródła światła na rzecz kilku punktów dających rozproszony blask. Dobrym rozwiązaniem będą kinkiety, lampy stojące i te mniejsze na stolik nocny. Warto także wybrać modele z półprzejrzystymi kloszami, które zapewnią ciepłą barwę światła - dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma. Miłośnikom książek przydadzą się lampy nocne z regulowanym kątem padania promienia i możliwością zmiany natężenia światła.

Funkcjonalność pomieszczeń i panujący w nich nastrój uzależnione są od poszczególnych elementów aranżacyjnych. Przemyślany wybór mebli, dodatków tekstylnych oraz właściwe rozmieszczenie oświetlenia to gwarancja efektywnego wyglądu wnętrz oraz dobrego samopoczucia domowników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.