Pokój dziecka: Jak wybrać biurko dla ucznia?

Uczeń może odrabiać lekcje nawet kilka godzin dziennie. Aby dziecko siedziało w odpowiedniej pozycji i nie obciążało kręgosłupa należy wybrać odpowiednie biurko. Jak znaleźć to idealne?

Historia tego mebla sięga XVII wieku

Powstało we Francji, z połączenia stołu i komody. Pulpit miał stanowić powierzchnię roboczą, zaś szuflady i półki służyły do przechowywania materiałów piśmienniczych. Biurko. Dziś ma różne formy i kształty, ale wciąż służy do tego samego: do pracy i nauki. W biurze i w domu. Sprawdzało się w czasach, gdy pisano gęsim piórem, potem stalówką maczaną w atramencie i wreszcie długopisem. Także dziś, gdy do pisania głównie wykorzystujemy komputer, biurko jest  niezbędne w pracy,  i w wielu domach. Szczególnie tych, w których są uczące się dzieci.

Do wyboru do koloru

Biurka przybierają dziś najróżniejsze formy: od tradycyjnych, masywnych brył pełnych praktycznych zakamarków, po lekkie, transparentne konstrukcje  służące głównie jako pulpit pod laptop. Wybór rozwiązań jest ogromny, a projektanci wciąż wymyślają nowe - zachwycające wyglądem i zaskakujące nowymi pomysłami. Biurka powstają z drewna, płyt meblowych, z plastiku, ze szkła i stali. Bez względu na to, jaki styl preferujemy, znajdziemy biurka pasujące do wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim, shabby chic, i wielu innych.

Odpowiednia postawa

Odpowiednie biurko powinno wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia. Jeżeli jest za niskie, dziecko będzie się garbić, zmieniać pozycję, a to może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Siedząc przy biurku dziecko powinno mieć proste plecy, a wszystkie potrzebne przybory w zasięgu ręki. Idealnym rozwiązaniem jest więc biurko, które będzie rosło razem z dzieckiem np. dzięki regulacji wysokości nóg, czy nachylenia blatu.

W przypadku młodszych dzieci, biurko powinno mieć szerokość 75 cm i głębokość 50 cm, dla nastolatków odpowiednio 100 i 75 cm. Eksperci wspominają również o nachyleniu blatu pod katem między 10° - 16° - wymusi to odpowiednią postawę naszego dziecka.

Zobacz nasze propozycje>>

Więcej o:
Komentarze (4)
Pokój dziecka: Jak wybrać biurko dla ucznia?
Zaloguj się
 • Katarzyna Wasiak

  0

  A co sądzicie o tym biurku www.decomania.pl/pl/p/Biurko-Minko-Kids-Basic/75706 ? Nada się do chłopca 130 cm wzrostu? Czytałam, że marka Minko jest dobra, a Wy jakie macie z nią doświadczenia? Prosze o w miarę szybkie odp, bo promocja na biurka jest tylko do 25 lipca ;)

 • Paweł Chojnacki

  0

  Biurko powinno być drewniane, najlepiej ze specjalistycznego sklepu jak urokdrewna.pl wtedy przetrwa lata, a jeśli będziemy chcieli się go pozbyć wcześniej to uda nam się sprzedać za dobrą cenę, bo niewiele na wartosci tracą.

 • venus-meble-eu

  0

  za to pokój piękny :)

 • filutek1122

  Oceniono 16 razy -4

  Co za bzdury.Który uczeń uczy się kilka godzin?Chyba na kompie.Teraz nikt się nie uczy bo i po co.Profesorowie na uczelniach niedouczeni,maturę zrobi każdy nawet po podstawówce,a na studia i tak go przyjmną bo to jest kasa.Więc i mamy niedouczonych magistrów,doktorów i parlamentarzystów po zawodówce.O czym redaktorzyno piszesz?Z ciebie taki sam głąb jak i zobecnych gimnazjalistów.A jak chcesz mi udowodnić swoją wyższość nademną to proszę sobie znależźć cyfrę na p aby to nie było pięć piętnaście itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX